W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

RP I Ds. 22.2019 komunikat rzecznika w sprawie Zbigniewa S. i zarządzanej przez niego fundacji.

20.07.2021

Baner z napisem akt oskarżenia

Akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi S. za działania na szkodę fundacji

W dniu 19 lipca 2021 roku Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi S. Iwonie S. Przemysławowi S. i dwóm innym osobom. Dotyczy on działań na szkodę fundacji, zarządzanej przez Zbigniewa S.

Połączone śledztwo

Akt oskarżenia zakończył śledztwo, w którym połączono dwie sprawy prowadzone przeciwko Zbigniewowi S. Jedna z nich dotyczyła przywłaszczenia pieniędzy fundacji i prania brudnych pieniędzy, druga zaś  przywłaszczenia środków podczas pobytu Zbigniewa S. w kasynie.

Przestępstwa pod pozorem filantropii

W pierwszym wątku postępowania Zbigniewowi S. postawiono zarzut przywłaszczenia powierzonych mu przez darczyńców środków fundacji w wysokości ponad 535 tys. zł. Pieniądze te zostały wykorzystane przez Zbigniewa S. niezgodnie z celami statutowymi fundacji. Według ustaleń śledztwa zostały one przelane z rachunku fundacji na konto spółki kapitałowej, po czym wielokrotnie wypłacano je z bankomatów.

Działając wspólnie z żoną Iwoną S. oraz synem Przemysławem S., Zbigniew S. dopuścił się prania brudnych pieniędzy, celem ukrycia ich nielegalnego pochodzenia. Jak ustalono, przestępstwa tego oskarżeni dokonali za pomocą rachunków bankowych prowadzonych dla jednej ze spółek powiązanych ze Zbigniewem S.

Oskarżonemu Zbigniewowi S. prokuratura zarzuciła również, iż wbrew obowiązującym przepisom, z racji pełnionej funkcji prezesa zarządu fundacji, nie sporządził sprawozdań finansowych dotyczących jej działalności w latach 2016-2019.

W kolejnym wątku postępowania zarzucono Zbigniewowi S. działanie w warunkach recydywy, polegające na przywłaszczeniu środków fundacji poprzez kilkukrotne dokonanie płatności w jednym z warszawskich kasyn, za żetony do gier hazardowych, kartą przypisaną do jej rachunku, a także pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalono, podczas nocnych wizyt w kasynie w grudniu 2019 r. Zbigniew S. wydatkował w ten sposób 217 tys. zł na zakup żetonów do gier hazardowych.   

Zbigniewowi S. zarzucono także przywłaszczenie pieniędzy na szkodę fundacji, poprzez udzielenie nieoprocentowanej pożyczki na rzecz Edwarda S. oraz dokonanie płatności z konta fundacji na rzecz adwokatów w sprawie, nie związanej z jej funkcjonowaniem.

Nadto, aktem oskarżenia objęto Iwonę S., której zarzucono podrobienie dokumentu
i poświadczenie nieprawdy w innym dokumencie. Edward S. został oskarżony o pomocnictwo w przywłaszczeniu środków fundacji przez Zbigniewa S., zaś Sebastian W. – o pomocnictwo w poświadczeniu nieprawdy w dokumencie.

Zagrożenie karą

Za zarzucone przestępstwa Zbigniewowi S. oraz Iwonie S. grożą kary łączne do 20 lat pozbawienia wolności.  Przemysławowi S. oraz Edwardowi S. grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast Sebastianowi W. grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Regionalnej w Lublinie

/ Karol Blajerski /

{"register":{"columns":[]}}