W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nasz Patron

portret Chopina Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Krośnie Odrzańskim od 24 czerwca 2013 r. nosi imię Fryderyka Chopina, najwybitniejszego polskiego kompozytora. Uroczysta gala związana z tym artystycznym wydarzeniem obejmowała dwie części: otwarcie szkoły wraz z nadaniem imienia i koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły oraz zaproszonych muzyków. Aktu poświęcenia nowego budynku szkoły przy ul. Piastów 10i dokonał wikariusz tutejszej Parafii św. Jadwigi , ks. Marcin Strzyżykowski. W wygłoszonej prelekcji postać przyszłego patrona szkoły przybliżył uczniom i zaproszonym gościom redaktor muzyczny Jan Popis z Polskiego Radia w Warszawie. Dyrektor szkoły pani Renata Lato zaprezentowała zebranym treść wniosku skierowanego do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (organ prowadzący szkołę) dotyczącego nadania szkole imienia Fryderyka Chopina. W uzasadnieniu zawarto m. in., że PSM I st. w Krośnie Odrzańskim jest młodą, niewielką, lecz aktywnie działającą placówką artystyczną w regionie lubuskim. Sylwetka Fryderyka Chopina jako człowieka i artysty jest znana i bardzo bliska uczniom naszej szkoły, którzy w swoim repertuarze posiadają wiele młodzieńczych kompozycji wybitnego polskiego pianisty i kompozytora. Szeroka działalność koncertowa szkoły w środowisku lokalnym przyczynia się w dużym zakresie do upowszechniania wśród słuchaczy życia i twórczości wielkiego Polaka. Współorganizowany corocznie przez naszą szkołę i Starostwo Powiatowe w Krośnie Odrzańskim obecnie już VII Powiatowy Festiwal Muzyki Polskiej odbywający się z udziałem uczniów kilku okolicznych szkół muzycznych, wskazuje na coraz żywsze zainteresowanie młodych artystów muzyką Fryderyka Chopina. Jego utwory wykonywane są nie tylko przez pianistów, ale także przez perkusistów (transkrypcje na ksylofon), flecistów czy wiolonczelistów. Popularyzowaniu działalności Fryderyka Chopina jako pianisty, kompozytora i nauczyciela służą również organizowane przez nas audycje muzyczne, recitale, koncerty z udziałem znanych i wybitnych artystów. Koncerty skupiają każdorazowo szerokie grono odbiorców: uczniów, rodziców oraz miejscowych melomanów. Postać Fryderyka Chopina była i jest przybliżana uczniom naszej szkoły podczas wszystkich zajęć. Odbywające się systematycznie rocznicowe konkursy wiedzy o życiu i twórczości kompozytora oraz okolicznościowe gazetki szkolne pozwalają uczniom coraz głębiej poznać sylwetkę Fryderyka Chopina jako człowieka i artysty. Mamy nadzieję, że autorytet i wzorzec osobowy Fryderyka Chopina pomoże wychowywać uczniów na godnych obywateli, patriotów i przyszłych, wrażliwych odbiorców i animatorów kultury.

Aktu nadania szkole imienia Fryderyka Chopina dokonał pan Waldemar Ogrodniczak – starszy wizytator Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Dyrektor szkoły pani Renata Lato wraz z Przewodniczącym Rady Rodziców panem Zbigniewem Jezierskim wspólnie odsłonili tablicę pamiątkową. Gobelin prezentujący sylwetkę kompozytora zaprojektowała pani Barbara Aleksanderska, a autorką dzieła jest pani Teresa Janowiak, które wraz z panią Anną Brożek prezesem Klubu Tkactwa Artystycznego „Anna” przybyły na tę uroczystość z Zielonej Góry. Pod tablicą pamiątkową blasku dodawały kwiaty w barwie białoczerwonej, które ozdabiały postać patrona szkoły na specjalnie przygotowanym postumencie wykonanym przez rodzica naszej uczennicy, pana Lecha Sławińskiego, który ponadto ufundował witrynę stojącą w hallu szkoły na skrupulatnie gromadzone przez nas pamiątki o Fryderyku Chopinie. Sam akt nadania szkole imienia nabrał charakteru bardzo podniosłej i wzruszającej uroczystości, bowiem krośnieńska szkoła w regionie lubuskim jest odtąd jedyną szkołą, która nosi imię tego wybitnego kompozytora.

{"register":{"columns":[]}}