Powrót

Kiermasz Muzycznych Rozmaitości

19.06.2026

Zdjęcie przedstawia występ chóru dziecięco-młodzieżowego (składającego się głównie z dziewcząt) w sali koncertowej Chórzyści: Młodzi wykonawcy stoją w kilku rzędach, ubrani w estetyczne, półformalne stroje (wiele osób ma na sobie jasne koszule, bluzki w pastelowych kolorach oraz jeansy). Ich twarze wyrażają skupienie i emocje towarzyszące śpiewaniu – większość ma otwarte usta, wykonując utwór. Dyrygentka: Na pierwszym planie, tyłem do obiektywu, stoi kobieta dyrygująca zespołem. Jest ubrana w czarną, elegancką bluzkę, a jej rozłożone dłonie wskazują na moment ekspresyjnego prowadzenia frazy muzycznej. Tło: W tle wyraźnie widać imponujące, pionowe piszczałki organów, co sugeruje, że koncert odbywa się w profesjonalnej sali muzycznej lub sakralnej.

W czwartek, 18 czerwca 2026 roku o godzinie 18:00, Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu wypełniła się dźwiękami i wspaniałą atmosferą. Wieczór obfitował w niezwykle zróżnicowany repertuar, który doskonale odzwierciedlał tytułowy „kiermasz” stylów, epok i muzycznych ekspresji. Publiczność miała okazję usłyszeć zarówno kompozycje klasyczne, jak i utwory inspirowane muzyką tradycyjną, gospel czy jazzem.
Koncert otworzyły występy zespołowe, które dostarczyły słuchaczom mnóstwo radości i energii:
Chór dziecięcy PSM „Wesołe Nutki” pod batutą Kseni Miśkiewicz wykonał radosne utwory Grzegorza Miśkiewicza („Zabawa na pięciolinii” , „Samochwałki” ), tradycyjną pieśń „Bandoska” oraz gospelowy standard „Heaven is a wonderful place” , z towarzyszeniem Wojciecha Inglota przy fortepianie. 
Chór młodzieżowy PSM, również pod dyrekcją Kseni Miśkiewicz , zaprezentował nastrojowe aranżacje pieśni Mieczysława Karłowicza („Nie płacz nade mną” , „Rdzawe liście” ), legendarny przebój „Hey Jude” z repertuaru The Beatles oraz porywające „Freedom is coming”. Chórzystom na fortepianie akompaniowali Joanna Zmarz oraz Wojciech Inglot. 
Niezwykle widowiskowym punktem programu był układ rytmiczny do słynnego „Lotu trzmiela” w wykonaniu klasy III b, który przygotowała Joanna Zając. 
W drugiej części koncertu scena należała do utalentowanych solistów – uczniów klas instrumentalnych i wokalnych, którzy zaprezentowali wysoki poziom techniczny i artystyczną wrażliwość:
Antoni Ligas (organy) – wykonał dynamiczną „Intrade in Jazz” J. M. Michela (klasa Marcina Augustyna). 
Damian Burzyk (fortepian) – porwał publiczność ognistym „Oberkiem” Grażyny Bacewicz (klasa Urszuli Krauzowicz). 
Gabriela Tętnowska (wibrafon) – zaprezentowała utwór „First steps” N. Rosauro (klasa Michała Peikera). 
Katarzyna Zachwieja (obój) – zagrała pełną wdzięku „Serenadę” G. B. Pergolesiego (klasa Magdaleny Doniec, przy fortepianie Maciej Osiecki). 
Łukasz Dawidek oraz Kacper Komperda (akordeon) – pokazali różnorodne oblicza swojego instrumentu w utworach Bogdana Precza („Fantasia Polacca”) oraz Francka Angelisa („Soliloque”) (obaj z klasy Tomasza Więcka) . 
Milena Trybus oraz Anita Możdżeń (skrzypce) – zachwyciły wykonaniem I części Koncertu e-moll A. Komarowskiego (klasa Karoliny Bartczyszyn-Południak) oraz „Pieśni miłosnej” J. Suka (klasa Roberta Pyrka). Skrzypaczkom towarzyszył przy fortepianie Jarosław Olszewski. 
Anna Furtak (skrzypce) – zaprezentowała wymagające „Adagio” z Sonaty g-moll J. S. Bacha (klasa Moniki Chrzanowskiej). 
Piotr Augustyniak (wiolonczela) – wykonał głęboką emocjonalnie I część Koncertu wiolonczelowego a-moll C. Saint-Saënsa (klasa Katarzyny Bryniczki, przy fortepianie Jarosław Olszewski). 
Teodor Łomonos oraz Łukasz Nawara (fortepian) – przenieśli nas w świat wielkiej pianistyki poprzez Balladę F-dur op. 38 F. Chopina (klasa Macieja Kiełpińskiego) oraz „Theme varié op. 16 nr 3” I. J. Paderewskiego (klasa Joanny Zmarz). 
Wielkie brawa należą się również wokalistom z klasy śpiewu Ewy Kowalczyk : Zuzannie Kamoń za wykonanie nostalgicznych „Kasztanów” , Karolinie Bystrzyckiej za urokliwe „Koralicki” S. Niewiadomskiego oraz Przemysławowi Romańskiemu za interpretację pieśni „Korale” S. Moniuszki. Wszystkim śpiewakom na fortepianie partnerował Maciej Kiełpiński. 
Za sprawną organizację i doskonałe przygotowanie całego koncertu odpowiadała Agnieszka Derebas , a w rolę profesjonalnego i błyskotliwego konferansjera wcielił się Maciej Kiełpiński. 
Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom oraz ich pedagogom! Ten wieczór był najlepszym dowodem na to, jak ogromny potencjał artystyczny drzemie w murach nowotarskiej szkoły muzycznej. Życzymy kolejnych tak udanych projektów i niesłabnącej pasji do dzielenia się pięknem muzyki!

 

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}