W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje ogólne dotyczące rekrutacji

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku przeprowadza co roku rekrutację kandydatów do klas pierwszych.

O przyjęcie do klasy pierwszej:

  • szkoły muzycznej I stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym ukończy co najmniej 7 lat albo 6 lat w przypadku, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2 ustawy Prawo oświatowe, oraz nie więcej niż 10 lat,
  • szkoły muzycznej I stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym ukończy co najmniej 8 lat oraz nie więcej niż 16 lat.
  • szkoły muzycznej II stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym ukończył co najmniej 10 lat oraz nie więcej niż 23 lata.

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do naszej szkoły, muszą złożyć, w sekretariacie szkoły, następujące dokumenty:

  1. Wniosek o przyjęcie do szkoły (wypełniony czytelnie, podpisany przez oboje rodziców (opiekunów pranych) lub pełnoletniego kandydata).
  2. Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w publicznej szkole artystycznej wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – zgodnie z art. 142 ust. 2 Ustawy Prawo Oświatowe 

Zakres przesłuchań wstępnych

Kwalifikacja kandydatów do szkoły I stopnia odbywa się na podstawie badania przydatności (polega na sprawdzeni uzdolnień muzycznych (według kryteriów: słuch muzyczny, poczucie rytmu, pamięć muzyczna), warunków psychofizycznych oraz predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie), które przeprowadza się w okresie od maja do zakończenia zajęć lekcyjnych.

Kwalifikacja kandydatów do szkoły II stopnia odbywa się na podstawie egzaminu wstępnego, który przeprowadza się w okresie od maja do czerwca. Przesłuchania wstępne obowiązują wszystkich kandydatów i mają charakter konkursowy. Wynikiem przesłuchań wstępnych – ogłoszone przez Komisję Egzaminacyjną – są łączne oceny poszczególnych kandydatów, podane w formie punktowej, w skali od 0 do 25 punktów. Komisja kwalifikacyjna rozpatruje możliwości przyjęcia kandydata, który w wyniku przesłuchań otrzymał nie mniej niż 18 punktów.
UWAGA – uzyskanie przez kandydata wymaganego minimum 18 punktów nie gwarantuje przyjęcia do szkoły z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc.
 


Zakres tematyczny egzaminów do PSM II stopnia

  1. FORTEPIAN: Utwór polifoniczny, etiuda o wyraźnym problemie technicznym, allegro sonatowe, utwór dowolny oraz czytanie a’vista.
  2. ALTÓWKA, SKRZYPCE i WIOLONCZELA: Jedna etiuda, I część koncertu lub II i III oraz utwór dowolny.
  3. KONTRABAS: Jedna etiuda, utwór dowolny z towarzyszeniem fortepianu (dla osób grających na kontrabasie wcześniej). Dla osób, które wcześniej nie grały na tym instrumencie – wykonanie programu na instrumencie, na którym kandydat uczył się  grać (2 utwory o zróżnicowanym charakterze) oraz sprawdzenie predyspozycji do nauki gry na kontrabasie.
  4. GITARA: Dwie etiudy o różnych problemach technicznych, utwór z epoki klasycyzmu, dowolny taniec z okresu baroku lub z okresu wcześniejszego oraz utwór dowolny.
  5. INSTRUMENTY DĘTE: Etiuda lub utwór dowolny oraz gama dur, moll (do wyboru) - dopuszcza się możliwość wykonania programu z nut.
  6. AKORDEON: Etiuda, dowolny utwór polifoniczny oraz utwór dowolny.
  7. ORGANY: Etiuda, polifonia oraz utwór dowolny z ostatnio granego repertuaru (jeśli kandydat uczył się na fortepianie) lub ćwiczenie pedałowe, utwór manuałowy z okresu baroku oraz utwór dowolny – romantyczny lub współczesny (jeśli kandydat uczył się już gry na organach).
  8. HARFA: Wykonanie przygotowanego programu na instrumencie, na którym kandydat uczył się grać  (2 utwory o zróżnicowanym charakterze) oraz sprawdzenie predyspozycji do nauki gry na harfie.
  9. PERKUSJA i INSTRUMENTY PERKUSYJNE: Jeden utwór dowolny wykonany techniką dwupałkową lub czteropałkową na dowolnym melodycznym instrumencie perkusyjnym (np. ksylofon, marimba lub wibrafon) oraz jedno ćwiczenie na werbel z użyciem techniki rudymentowej.

Terminy

Dokładne daty badania przydatności do PSM I stopnia i egzaminów wstępnych do PSM II stopnia zostaną podane do publicznej wiadomości na co najmniej 30 dni przed terminem ich przeprowadzenia (w zakładce Dla ucznia / Rekrutacja do szkoły / Rekrutacja na rok szkolny ... / ...). 

Lista kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do naszej szkoły ogłoszona zostanie najpóźniej do dnia 5 sierpnia b.r. (poprzedzona będzie listą kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do naszej szkoły)

Materiały

Regulamin REKRUTACJI do PSM I i II st. im. K. i A. Szafranków w Rybniku
Regulamin​_Rekrutacji​_do​_PSM​_Rybnik​_AKT.pdf 0.51MB
{"register":{"columns":[]}}