W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Dziadek do orzechów"

"Dziadek do orzechów"
2023-12-11 15:00
 

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Słubicach, Słubice ul. Wojska Polskiego 142 Aula szkoły
  • KIEDY

    11 grudnia 2023 (poniedziałek)

    godz 15:00

    DODAJ DO KALENDARZA
  • GDZIE

    Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Słubicach

    Słubice ul. Wojska Polskiego 142

    Aula szkoły

Dziadek do orzechów w wykonaniu Duo Fortis - Weroniki Kozaneckiej oraz Moniki Pończochy - Górnej to suita na flet i fortepian. Spektakl bajkowo - muzyczny opiera się na opowiadaniach o Klarze przeplatanymi blokami muzycznymi - częściami suity. A co to Dziadek do Orzechów i czyj on tak naprawdę jest?

Baner zapowiadający przedstawienie "dziadek do orzechów", na grze i na dole poziome ornamenty, po lewej rysunek imitujący dziadka do orzechów, po środku tekst zawierający tytuł, datę, miejsce i wykonawców przedstawienia.

Jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych – opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie... Baśń o „Dziadku do Orzechów i Królu Myszy” napisał w 1816 r. niemiecki poeta, pisarz, muzyk i malarz w jednej osobie E.T.A. Hoffmann. Jej francuska adaptacja pióra Aleksandra Dumasa - ojca zainspirowała twórców w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Baletowy kształt baśni powstał w wyobraźni ojca rosyjskiej szkoły tańca Mariusa Petipy, skomponowanie muzyki powierzono Piotrowi Czajkowskiemu, po sukcesie jego „Śpiącej królewny”, także w układzie sławnego choreografa. Premiera „Dziadka” odbyła się w 1892 r.

Piotr Czajkowski jeszcze przed prawykonaniem scenicznym zdecydował się sporządzić z muzyki do baletu 20-minutową orkiestrową suitę, która natychmiast podbiła serca słuchaczy. Całość rozpoczyna dystyngowana Uwertura (określona tu jako Malutka lub Miniaturowa), dalej następuje sześć Tańców charakterystycznych – Marsz, Taniec Cukrowej Wróżki (z charakterystycznym „nieziemskim” brzmieniem czelesty – to jeden z pierwszych przykładów zastosowania tego instrumentu w muzyce symfonicznej), żywiołowy Trepak (Taniec rosyjski), Taniec arabski, Taniec chiński i Taniec pastuszków. Finałową częścią jest porywający, pełen harfowych brzmień Walc kwiatów, jeden z najpiękniejszych walców w dziejach muzyki. (WK)

.

{"register":{"columns":[]}}