W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia szkoły

zdjęcie z lat dziewięćdziesiątych przedstawiające budynek PSM, od góry niebo z nielicznymi chmurami, po bokach choinki oraz drzewa, poniżej ulica, przechodnie, kolorowe kwiatki na zielonej trawie

Nasze korzenie

W latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku środowiska kulturalne działające w Polsce zaczęły coraz bardziej propagować potrzebę umuzykalniania dzieci i młodzieży. Wówczas jedynie szkoły muzyczne I stopnia zapewniały kształcenie umiejętności muzycznych na odpowiednim poziomie. Tam, gdzie nie było takich szkół, istotną rolę w promocji kultury pełniły ogniska muzyczne. W 1965 roku przy Powiatowym Domu Kultury powstało Społeczne Ognisko Muzyczne ( SOM ). W jego działalności można upatrywać korzeni Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tomaszowie Lubelskim.

Działalność Ogniska to czas wzlotów i upadków. Znaczącym faktem dla jego funkcjonowania okazało się powołanie w 1976 roku Zamojskiego Towarzystwa Muzycznego ( ZTM ). Od tej pory Ognisko zaczęło działać jako filia ZTM. Należy w tym miejscu poświęcić kilka słów kadrze pedagogicznej tomaszowskiej placówki. Pierwszym kierownikiem filii ZTM została Grażyna Sikora - nauczyciel fortepianu. Klasę akordeonu i gitary prowadził Tadeusz Harbuz. Nadzór nad działalnością SOM sprawował dyrektor biura ZTM - Stefan Sudak. Nieco póżniej do grona pedagogów dołączył Roman Giska - nauczyciel saksofonu i akordeonu, który od września 1979 roku objął funkcję kierownika Ogniska. Kadrę nauczycielską stanowili wówczas: Maria Bury - nauczyciel fortepianu, Jadwiga Zapalska - nauczyciel skrzypiec i akordeonu oraz Bogusław Zapalski - nauczyciel akordeonu i fortepianu.

Uczniowie Ogniska przygotowywali okolicznościowe koncerty, popisy uczniowskie, występy dla społeczności miejskiej. Chętnie uczestniczyli także w konkursach i przeglądach - odnosząc niemałe sukcesy. Już wtedy osoby skupione wokół Ogniska zaczęły dostrzegać potrzebę utworzenia w mieście szkoły muzycznej. Można powiedzieć, że los sprzyjał tej inicjatywie. 2 marca 1980 roku w Tomaszowie odbywały się regionalne eliminacje do XIX Konkursu Piosenki Radzieckiej. Wśród obecnych wtedy przedstawicieli władz, znalazł się także dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu - Jan Wojnowicz. Poziom konkursu okazał się tak wysoki, że po zakończeniu eliminacji, dyrektor Wojnowicz w rozmowie z nauczycielami po raz pierwszy przedstawił propozycję utworzenia w mieście szkoły muzycznej. Szczęśliwie, w tym przypadku droga od zamierzeń do realizacji okazała się niedaleka. Po analizie pracy SOM oraz możliwości rozwiązania problemów lokalowych i kadrowych, w maju 1980 roku dyrektor Wydziału Kultury podjął decyzję o powołaniu na bazie SOM filii zamojskiej PSM I i II stopnia z siedzibą w Tomaszowie Lubelskim. Kierownikiem utworzonej szkoły został Roman Giska - dotychczasowy kierownik SOM.

MUZYKA USPOKAJA UMYSŁ UŁATWIA WZLOT MYŚLI, GDY TRZEBA POBUDZA DO WALKI

Z tą myślą, tomaszowska PSM rozpoczęła pierwszy okres swej działalności. W roku szkolnym 1980/1981 naukę rozpoczęło 137 uczniów, których kształciło 12 pedagogów. Cykl nauki miał trwać cztery lata. Zajęcia dydaktyczne odbywały się w zaadaptowanych na ten cel pomieszczeniach TDK. Od samego początku szkoła aktywnie włączała się w życie kulturalne miasta - uświetniając swoimi występami różnorodne imprezy. Kolejne lata istnienia to wiele zmian personalnych i programowych. Nowe formy pracy stanowiły dla wszystkich duże wyzwanie, koncerty dostarczały wielu emocji i wrażeń. Efekty ciężkiej pracy nauczycieli przekładały się na sukcesy uczniów w różnego typu przeglądach, konkursach i festiwalach. Wspomnijmy tu chociażby I Wojewódzkie Przesłuchanie Uczniów Klas Akordeonu Szkół i Ognisk Muzycznych, na którym szkołę reprezentowało czterech uczniów:

1. Janusz Ożóg - nauczyciel B. Gruszczyński
2. Wojciech Iwanicki - nauczyciel B. Zapalski
3. Jarosław Lewków - nauczyciel R. Giska
4. Robert Sawicki - nauczyciel B. Gruszczyński

W kategorii szkół stopnia podstawowego najlepszym akordeonistą okazał się Janusz Ożóg. Wszyscy uczniowie uczestniczący w przesłuchaniu zostali zgłoszeni do międzywojewódzkiego przeglądu w Chełmie. Każdy taki występ był okazją do przedstawienia działalności szkoły i jej osiągnięć. Koniec roku szkolnego 1983/84 zakończył tym samym czteroletni okres funkcjonowania PSM I stopnia w Tomaszowie Lubelskim jako filii zamojskiej szkoły.

W tym miejscu nasuwa się tylko jedna ważna refleksja - decyzja o utworzeniu szkoły była jak najbardziej słuszna.

zdjęcie przedstawia z prawej strony budynek straży pożarnej z lat osiemdziesiątych z wierzą, od lewej strony ulica oraz rondo, na górze bezchmurne niebo

PSM jako samodzielna jednostka

Zamysł pomysłodawców utworzenia w mieście szkoły muzycznej ziścił się 18 czerwca 1984 r. Wówczas na mocy Zarządzenia Nr 33 Ministra Kultury i Sztuki z dniem 1 września 1984 roku utworzono PAŃSTWOWĄ SZKOŁĘ MUZYCZNĄ I STOPNIA W TOMASZOWIE LUBELSKIM. Funkcję dyrektora powierzono Romanowi Gisce. Szkoła otrzymała samodzielność, dodatkowo pojawiła się perspektywa pozyskania nowej siedziby. Przypomnijmy, że do tej pory zajęcia odbywały się aż w sześciu różnych punktach miasta. Nowym lokalem dla szkoły miał być budynek Komendy Rejonowej Straży Pożarnej, który umożliwiałby prowadzenie zajęć dydaktycznych w jednym miejscu. Gorącym orędownikiem tej idei był ppłk Edward Kierepka - komendant Rejonowej Straży Pożarnej. Już w styczniu 1985 r. szkoła otrzymała pierwszą dotację na remont pozyskanego budynku. Intensywne prace remontowe ruszyły w wakacje i choć ich przeprowadzenie wymagało wiele wysiłku i operatywności, pomyślnie dobiegły końca.
W drugim roku swej samodzielnej działalności ( rok szkolny 1985/86), siedziba PSM mieściła się już przy ul. Rynek 5.

Trzeba zaznaczyć, że pomimo trudnej sytuacji lokalowej, cały czas w szkole realizowany był program nauczania. Rozszerzała się oferta zajęć indywidualnych i zespołowych - powstała orkiestra szkolna prowadzona przez Bogusława Zapalskiego, funkcjonował chór pod kierownictwem Barbary Wiatrzyk. Działały liczne zespoły: zespół fletów prostych Romana Malinowskiego, zespół gitarowy Adama Brodowskiego, zespół instrumentalno - wokalny prowadzony przez Romana Giskę, kwartet smyczkowy- Zdzisława Haci, kwintet akordeonowy - Romana Giski i duet saksofonowy - Sylwestra Gumieli.
Praca dydaktyczna prowadzona była w klasie skrzypiec, kontrabasu, wiolonczeli, gitary, fortepianu, saksofonu, klarnetu i akordeonu. Utworzona została klasa instrumentów perkusyjnych. Dzięki intensywnej pracy nauczycieli, uczniowie mogli uczestniczyć w różnych przedsięwzięciach muzycznych. Tomaszowskiej publiczności prezentowali się m. in. podczas koncertu z okazji Dnia Matki, Dnia Działacza Kultury, Dni Tomaszowa.

W dalszym ciągu dyrektor Roman Giska podejmował liczne starania o polepszenie warunków nauczania. W roku szkolnym 1988/89 rozpoczęto rozbudowę nowego skrzydła szkoły. Nowe pomieszczenia - oddane w roku szkolnym 1991/1992 - zostały przeznaczone na sale dydaktyczne, pomieszczenia biurowe i sanitarne oraz salę koncertową; do budynku przeniesiono bibliotekę szkolną, która do tej pory mieściła się w siedzibie ZNP. W kolejnych latach życie szkoły nabrało stałego rytmu - godziny ćwiczeń, egzaminy, popisy uczniów, koncerty dyplomantów. Do tradycji przeszło organizowanie koncertów z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Wieczoru kolęd. Przez kilka lat, stałym elementem w życiu szkoły była organizacja Konkursu Młodego Kompozytora, na którym uczniowie prezentowali utwory własnej kompozycji. Nie sposób wymienić tutaj wszystkie koncerty i imprezy, w jakich brali udział pedagodzy i uczniowie tomaszowskiej PSM. Przypomnijmy te ważniejsze: udział w ogólnopolskiej akcji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - dochód z koncertu przekazano na konto fundacji, reprezentowanie szkoły podczas regionalnych przeglądów w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim, Biłgoraju, Zamościu, Chełmie i Jarosławiu, organizacja koncertu Dajmy uśmiech wszystkim dzieciom (w ramach akcji Fundacji Wszystko dla Dzieci) - dochód przekazano na dzieci wymagające szczególnej opieki i troski, przygotowanie koncertu kolęd (odbył się 13 stycznia 1995 r.) w TDK, na rzecz poparcia inicjatywy budowy stacji dializ w Tomaszowie Lubelskim.
Działalność artystyczna szkoły stawała się coraz bardziej widoczna, coraz szerzej włączano lokalną społeczność w życie kulturalne miasta. Niewątpliwie, stanowi to swoisty wkład dyrektora i nauczycieli PSM w rozwój i promocję kultury muzycznej w Tomaszowie.

Zatrzymajmy się przy formach umuzykalniania dzieci w szkole. Temu służyło organizowanie różnego rodzaju prezentacji i koncertów skierowanych np. do przedszkolaków. Przykładem mogą być koncerty: Chopin dla najmłodszych, Poznaj różne instrumenty.

Wydarzeniami muzycznymi były koncerty zaproszonych gości, połączone z warsztatami dla uczniów i nauczycieli. Wśród wielu muzyków występujących w szkole, gościnnie koncertowali:- w marcu 1995 r.- Trio Łódzkie w składzie: Bogdan Dowlasz ( akordeon ), Antoni Wierzbiński ( flet ), Jerzy Nalepka ( gitara ).
Członkowie tria - profesorowie Akademii Muzycznej w Łodzi - przeprowadzili również konsultacje dla nauczycieli i warsztaty dla uczniów klasy akordeonu, gitary i fletu; w maju - uczniowie klasy akordeonu PSM I i II st. w Zamościu przygotowani przez Wojciecha Tybulczuka, w październiku Zamojski Kwintet Instrumentów Dętych w składzie: Henryk Gil ( flet ), Janusz Puławski ( obój), Henryk Tomiło ( klarnet ), Jerzy Lisak ( fagot ), Stanisław Marcyniuk ( waltornia ) oraz Ewa Lisak ( fortepian ); w 1996 r. - Trio Stroikowe z Poznania - koncert dla uczniów PSM, ich rodziców i grona pedagogicznego oraz artyści Akademii Muzycznej w Krakowie -Bogusława Hubisz - Sielska ( altówka ) i Mariusz Sielski ( fortepian ).

Publiczne koncertowanie jest nieodłączną częścią zawodu muzyka. Warte podkreślenia są więc sukcesy uczniów osiągane na festiwalach i konkursach.
W kwietniu 1995 r. Kamil Kostur, uczeń klasy R. Sawickiego, otrzymał wyróżnienie na I Festiwalu Muzyki Akordeonowej im. R. Malickiego w Puławach.
Udział w III Regionalnym Przesłuchaniu Szkół Muzycznych I st. Klas Instrumentów Dętych w Biłgoraju to III miejsce Małgorzaty Góreckiej ( flet - uczennica M. Rzemieniak ) i wyróżnienie dla Remigiusza Gutowskiego (klarnet - uczeń P. Jurgielewicza ). Wyróżniony został również Grzegorz Karaś, uczestnik I Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego, jaki odbył się w dniach 26 - 28 stycznia 1996 r. w Żaganiu.

Rok szkolny 1996/97 to liczne sukcesy uczniów podczas różnych konkursów, przeglądów i przesłuchań, to także udział uczniów PSM w wielu imprezach kulturalnych, przygotowanych dla mieszkańców miasta i okolic.

Wśród dokonań zasługujących na szczególną uwagę należy wymienić:

  • wyróżnienie Grzegorza Karasia - ucznia klasy fortepianu Marka Popila - na II Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym w Żaganiu,
  • III miejsce Wojciecha Seńko - ucznia klasy fortepianu Marka Popila - podczas Regionalnego Przesłuchania Uczniów Klas Fortepianu Szkół Muzycznych I stopnia w Lublinie ( uczeń ten zakwalifikował się na Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Klas Fortepianu Szkół Muzycznych I stopnia w Warszawie ),
  • I miejsce Kamila Kostura - ucznia klasy akordeonu Roberta Sawickiego - na Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Puławach i III miejsce na Regionalnych Przesłuchaniach Uczniów Klas Akordeonu w Chełmie,
  • II miejsce Grzegorza Wójtowicza - ucznia klasy saksofonu Sylwestra Gumieli - na Podlaskim Przeglądzie Uczniów i Zespołów Klas Instrumentów Dętych w Białej Podlaskiej, II miejsce zespołu saksofonowego - prowadzonego przez Sylwestra Gumielę - na Podlaskim Przeglądzie Uczniów i Zespołów Klas Instrumentów Dętych w Białej Podlaskiej,
  • II miejsce i nagroda wojewody zamojskiego dla szkolnej orkiestry dętej ( prowadzący Bogdan Pałczyński ) podczas VII Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych w Krasnobrodzie.

PSM aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym miasta. Uczniowie szkoły - soliści instrumentaliści, zespół wokalny i chór szkolny - z okazji obchodów 78 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - zaprezentowali program słowno -muzyczny, koncert muzyki fortepianowej, koncert Chopinowski oraz dwa koncerty majowe, istotne z uwagi na możliwość zaprezentowania się szkoły szerszej publiczności. Pierwszy koncert pt. Uczniowie PSM dla mieszkańców miasta Tomaszowa Lubelskiego i okolic odbył się w Tomaszowskim Domu Kultury. Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać występ solistów klasy fletu, fortepianu, klarnetu, saksofonu, akordeonu i perkusji. Wystąpili również: zespół saksofonowy, Młodzieżowa Orkiestra Dęta prowadzona przez Bogdana Pałczyńskiego i chór szkolny pod batutą Romana Malinowskiego.

Drugi koncert miał miejsce podczas festynu kulturalno - rekreacyjnego, odbywającego się w parku miejskim. Przed mieszkańcami Tomaszowa i okolic wystąpili: miejska i młodzieżowa orkiestra dęta, Kamil Kostur - uczeń klasy akordeonu oraz zespoły - saksofonowy i instrumentów dętych blaszanych.
Dzięki własnym sukcesom, występom i udziale w różnorodnych przedsięwzięciach, uczniowie - nie tylko popularyzują muzykę i niosą nią radość, udowadniają przy tym, że warto podejmować trudy kształcenia muzycznego.

Rok szkolny 1997/98 to kolejny owocny okres działalności PSM. Wymieńmy kilka istotnych wydarzeń:

I miejsce młodzieżowej orkiestry dętej prowadzonej przez Bogdana Pałczyńskiego - w odbywającym się corocznie w Krasnobrodzie przeglądzie wojewódzkich orkiestr dętych,
- inauguracja działalności Zespołu Wokalnego PSM I st. w Tomaszowie Lubelskim pod kierunkiem Piotra Jurgielewicza, który stał się, obok orkiestry, wizytówką szkoły i regionu tomaszowskiego,
- koncert z okazji 90 rocznicy powstania OSP i Orkiestry Dętej, będący okazją do złożenia podziękowania za przekazanie budynku straży szkole - ppłk. E.Kierepce.

Stałymi elementami życia szkolnego były koncerty absolwentów PSM, bogata działalność koncertowa orkiestry szkolnej i zespołu wokalnego oraz mniejszych form zespołowych działających w szkole. Muzycy występowali podczas imprez o charakterze charytatywnym, edukacyjnym, uczestniczyli w festiwalach i festynach, koncertowali w przedszkolach i szkołach regionu.
W grudniu 1998 roku oddano do użytku odremontowaną wieżę stanowiącą integralną część szkoły. Szkoła powiększyła się o trzy sale i dodatkowo zyskała na
atrakcyjności. Dla uczniów szkół podstawowych - w maju 1999 r. - zorganizowano koncerty połączone z oglądaniem panoramy Tomaszowa i okolic z tarasu widokowego.

Przez cały okres działalności dyrekcja PSM dbała o promocję w środowisku lokalnym. Jedną z form popularyzowania i prezentacji poziomu artystycznego szkoły było uczestniczenie w uroczystościach o charakterze patriotycznym, odbywających się dla miasta i okolic. Spośród licznych występów przywołajmy dwa szczególne. 18 września 1999 r. z okazji 60 rocznicy bitew pod Tomaszowem, odbył się koncert pt. Ta co nie zginęła. Szkołę reprezentowali: orkiestra szkolna Bogdana Pałczyńskiego i zespół wokalny Piotra Jurgielewicza. W uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar II wojny światowej, mającej miejsce 14 maja 2000 r. - uczestniczyła orkiestra szkolna, która na tę okazję przygotowała oprawę muzyczną mszy świętej oraz koncert.

Kolejne lata istnienia szkoły to dalsze sukcesy uczniów i ich nauczycieli.

Wśród wielu osiągnięć wymienić należy te najważniejsze:

  • w roku szkolnym 1999/2000 - I Medal Anny Poteralskiej ( klasa fortepianu Olesyi Rudyk ) na Eliminacjach do Concours Musical de France w Krakowie i II miejsce Bartosza Paski (klasa trąbki Janusza Kiecany ) na IV Podlaskim Konkursie Uczniów i Zespołów Klas Instrumentów Dętych w Białej Podlaskiej,
  • rok 2000/2001 to III miejsce Aleksandry Wolskiej ( uczennicy klasy trąbki J. Kiecany ) i wyróżnienie Jarosława Szupra ( ucznia klasy saksofonu Romana Giski ) na V Podlaskim Konkursie Uczniów i Zespołów Klas Instrumentów Dętych w Białej Podlaskiej,
  • rok szkolny 2001/2002 to udane występy uczniów na I Przeworskim Festiwalu Saksofonowym Szkół Muzycznych Stopnia Podstawowego - I miejsce Jarosława Szupera i III miejsce Piotra Pasiecznego ( uczniów klasy saksofonu R. Giski ), I miejsce zespołu saksofonowego Sylwestra Gumieli oraz I miejsce orkiestry szkolnej podczas I Przeglądu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Siennicy Różanej,
  • w roku szkolnym 2002/2003 powodzeniem zakończył się udział uczniów w II Przeworskim Festiwalu Saksofonowym Uczniów Szkół Muzycznych Stopnia Podstawowego, na którym II miejsce zajął Kamil Gumiela ( uczeń S. Gumieli ), a III miejsce Piotr Pasieczny ( uczeń R. Giski ). Kamil Gumiela został także laureatem Regionalnych Przesłuchań Klas Instrumentów Dętych Szkół Muzycznych I stopnia. Piotr Krzaczkowski ( uczeń Marcina Molendy ) to zdobywca II miejsca na XIII Regionalnym Przeglądzie Akordeonowym, uczeń ten został również laureatem Regionalnych Przesłuchań Uczniów Klas Akordeonu Szkół Muzycznych I stopnia. W roku tym odbywało się wiele konsultacji metodycznych prowadzonych głównie przez wykładowców akademii muzycznych dla uczniów inauczycieli poszczególnych sekcji, a połączonych z koncertami. Szkoła gościła: Andrzeja Rzymkowskiego ( saksofon, klarnet ), Bogdana Dowlasza ( klasa akordeonu ), Jerzego Nalepkę( klasa gitary ), Tadeusza Chmielewskiego ( klasa fortepianu ), Annę Wódkę ( klasa skrzypiec ), Józefa Nawojskiego ( trąbka, nauczyciele instr. dętych blaszanych ), Piotra Hausenplasa ( klasa wiolonczeli ).

Rok szkolny 2003/2004 obfitował w działalność koncertową na terenie szkoły i poza nią. Były to m.in. inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, koncerty z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Przedszkolu Nr 2, z okazji Dnia Matki w Krasnobrodzie, liczne koncerty zespołu wokalnego w kościołach Tomaszowa, Zamościa i okolic, koncert pt. Żywe lekcje kultury regionalnej w tomaszowskim muzeum, udział w imprezach Lato z Radiem Lublin i Zdrowa Żywność , koncerty dla przedszkoli i klas I - III szkół podstawowych w ramach cyklu Poznaj różne instrumenty .

Dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich nauczycieli i pozyskaniu sponsorów, tomaszowska PSM mogła być - obok szkół w Biłgoraju, Szczebrzeszynie i Krasnymstawie - organizatorem I Międzyszkolnego Przeglądu Uczniów Klas Instrumentów Dętych Szkół Muzycznych I Stopnia, odbywającego się w dniach 21 - 22 maja 2004 r. Dodajmy, że imprezę tą przeprowadzono w nowo odremontowanej sali koncertowej. W tym samym roku uczniowie szkoły wielokrotnie występowali na różnego typu festiwalach i konkursach, zajmując wysokie miejsca - lista nagrodzonych jest na tyle długa, że ograniczymy ją do nazwisk samych laureatów:

  • I miejsce Moniki Ćmiel, kl. saksofonu, naucz. Sylwester Gumiela, na I Międzyszkolnym Przeglądzie Uczniów Klas Instrumentów Dętych Szkół Muzycznych I stopnia w Tomaszowie Lub.,
  • I miejsce Sebastiana Portki, kl. trąbki, naucz. Janusz Kiecana, na I Międzyszkolnym Przeglądzie Uczniów Klas Instrumentów Dętych Szkół Muzycznych I stopnia w Tomaszowie Lub.,
  • I miejsce Kamila Gumieli, naucz. Sylwester Gumiela, na III Ogólnopolskim Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku,
  • I miejsce Sebastiana Portki, naucz. Janusz Kiecana, na VII Podlaskim Konkursie Uczniów Klas Instrumentów Dętych w Białej Podlaskiej,
  • laureat - Zespół wokalny, naucz. Piotr Jurgielewicz, na eliminacjach do udziału w X Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, które miały miejsce w Krasnobrodzie,
  • I miejsce Piotra Krzaczkowskiego, naucz. Marcin Molenda, na V Festiwalu Muzyki Akordeonowej im. R. Malickiego w Puławach,
  • I miejsce Melanii Kłos, naucz. Małgorzata Kłos, na I Międzyszkolnym Przeglądzie Uczniów Klas Skrzypiec i Wiolonczeli Szkół Muzycznych I stopnia w Zamościu,
  • I miejsce Magdaleny Powroźnik, naucz. Magdalena Fedorowicz - Świrska, na I Międzyszkolnym Przeglądzie Uczniów Klas Skrzypiec i Wiolonczeli Szkół Muzycznych I stopnia w Zamościu.

Sukcesy te są potwierdzeniem, że szkoła zapewnia prawidłowy przebieg toku nauczania, a nauczyciele właściwie rozwijają uzdolnienia artystyczne swoich podopiecznych.

zdjęcie przedstawia budynek PSM od ulicy-ronda, z pojazdami poruszającymi się na rondzie, po bokach drzewa, krzewy, w tle od lewej część budynku biblioteki, od prawej cerkiew prawosławna, na samej górze bezchmurne niebo

Szkoła w roku jbileuszowym

W roku szkolnym 2004/2005 tomaszowska PSM obchodziła jubileusz - dwudziesty rok działalności ( licząc od chwili jej usamodzielnienia się ). Szkoła liczyła wówczas 215 uczniów, kształcących się w 12 klasach: fortepianu, skrzypiec i altówki, saksofonu, fletu, klarnetu, trąbki, puzonu, waltorni i tuby, wiolonczeli, akordeonu, gitary i instrumentów perkusyjnych, zgrupowanych w 4 sekcjach: instrumentów klawiszowych, dętych i perkusyjnych, strunowych oraz przedmiotów teoretycznych. Nauka odbywała się w dwóch cyklach: 4 i 6 - letnim w zależności od wieku dziecka. Obok zajęć indywidualnych prowadzonych przez nauczycieli, uczniowie uczestniczyli w zajęciach grupowych takich jak: zajęcia teoretyczne, zespoły wokalne i instrumentalne, orkiestra szkolna.
 
Jubileuszowy rok działalności obfituje w wiele miłych wydarzeń wartych odnotowania.

Trzech uczniów z klasy saksofonu wzięło udział w IV Ogólnopolskim Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku.

Na I Regionalnym Przeglądzie Uczniów Klas Perkusji Szkół Muzycznych I stopnia w Krasnymstawie, sukces odniosły uczennice Piotra Giski: Ewa\ Woldu zajęła II miejsce, Karolina Swatowska III miejsce, Anna Augustyniak zdobyła wyróżnienie.

Siódma edycja Podlaskiego Konkursu Instrumentów Dętych to udane występy uczniów: klasy trąbki Janusza Kiecany - Sebastiana Portki ( I miejsce ) i Macieja Miklasza ( II miejsce) oraz klasy saksofonu Sylwestra Gumieli - Justyny Hempel i klasy Romana Giski - Rafała Hassa, którzy wywalczyli III miejsce w swoich kategoriach. Sebastian Portka zdobył również wyróżnienie podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Instrumentów Dętych Blaszanych odbywającego się w Mielcu.

Uczniowie klas fortepianu prezentowali swoje umiejętności na Regionalnych Przesłuchaniach Klas Fortepianu w Radzyniu Podlaskim, gdzie Michał Karp, uczeń Moniki Żarneckiej - Pudełko oraz Agata Onuszczuk, uczennica Heleny Popil, otrzymali wyróżnienie.

Udział w I Międzyszkolnym Przeglądzie Duetów Fortepianowych w Zamościu zakończył się udanym występem uczniów Marii Bielak - Monika Ścirka i Jakub Bielecki otrzymali II miejsce, Ada Żółkiewska i Katarzyna Ćmil zostały wyróżnione.

Piotr Krzaczkowski ( uczeń w klasie akordeonu Marcina Molendy ) uzyskał II miejsce na XV Regionalnym Przeglądzie Akordeonowym Szkół Muzycznych I stopnia w Lublinie.

Laureatką konkursu skrzypcowego Skrzypce i ja również odbywającego się w Lublinie została Melania Kłos, uczennica Małgorzaty Kłos.

Natomiast podczas konkursu gitarowego w Chełmie, uczennice z klasy gitary Janusza Wiciejowskiego uzyskały: Natalia Parkot ( II miejsce ) i Agnieszka Józefczuk( wyróżnienie ).

Wspomnieć musimy także o udziale zespołu wokalnego i chóru szkolnego (obie formy prowadzi Piotr Jurgielewicz ) w prezentacjach szkół muzycznych I stopnia w Puławach, połączonych z warsztatami chóralnymi. Był to pierwszy od wielu lat wyjazd chóru na imprezę o zasięgu regionalnym, w którym uczestniczyło 62 uczniów szkoły.

Kontynuowano modernizację szkoły. Pozyskanie środków pieniężnych (m.in. z funduszu ochrony środowiska) umożliwiło remont kotłowni i zmianę sposobu ogrzewania z węglowego na gazowe.

Wraz z początkiem roku jubileuszowego tomaszowska PSM wkroczyła w dalszy etap swojej działalności. Wkroczyła z bogatą tradycją, oddanymi pracownikami, wspaniałymi nauczycielami i uczniami - prawdziwie kochającymi muzykę.

Szkoła umuzykalnia dzieci, dorosłym pozwala obcować z pięknem klasycznej muzyki, a przede wszystkim rozwija i tworzy kulturę muzyczną Tomaszowa.

Patron

Uroczyste Nadanie Imienia Naszej Szkoły

Dzień 24 kwietnia 2013 roku zapisze się jako jeden z najważniejszych dni w historii naszej szkoły.

W tym dniu nastąpiło oficjalne nadanie szkole imienia Andrzeja Cwojdzińskiego. Dyrekcja oraz nauczyciele naszej placówki od wielu lat myśleli o wyborze patrona. 29 czerwca ubiegłego roku przeprowadzono głosowanie wśród całej społeczności szkolnej. Spośród kilku kandydatów został wybrany wspomniany już prof. Andrzej Cwojdziński - postać bardzo znana w kręgu muzycznym jako kompozytor, dyrygent i pedagog. W tę szczególną uroczystość byli zaangażowani nie tylko nauczyciele, ale również rodzice, uczniowie i sympatycy naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas najważniejsi przedstawiciele miasta i regionu: Burmistrz miasta Tomaszowa Lubelskiego - p. Wojciech Żukowski, Skarbnik Powiatu Tomaszowa Lubelskiego - p. Grzegorz Gałan, poseł na Sejm RP - p. Mariusz Grad, wizytator regionu lubelskiego - p. Andrzej Walasik oraz p. Jadwiga Kiszczak, dyrektor PSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu - p. Beata Syczuk, dyrektor PSM I st. im. Romualda Twardowskiego w Puławach - p. Stanisława Małgorzata Ziemnicka, dyrektor Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu - p. Hanna Maziarczyk, proboszcz parafii p.w. ZNMP w Tomaszowie Lubelskim - ks. Czesław Grzyb, proboszcz parafii p.w. NSPJ w Tomaszowie Lubelskim - ks. Jan Krawczyk, proboszcz prawosławnej parafii p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim - ks. Dariusz Wasiluk, Prezes Zarządu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Zamościu - p. Ryszard Łęcki, Przewodniczący Rady Rodziców - p. Anna Rechulicz. Wszyscy zgromadzeni na uroczystości mogli zapoznać się z sylwetką kompozytora oraz wysłuchać jego kompozycji w wykonaniu dzieci i młodzieży naszej szkoły: solistów, kameralistów, grupy rytmicznej, chóru, orkiestry kameralnej, orkiestry dętej. W części głównej koncertu przygotowana została prezentacja multimedialna - zdjęcia i slajdy z użyciem projektora o naszym Patronie. Goście mieli okazję uczestniczyć w przeprowadzonej na żywo rozmowie z kompozytorem przy użyciu komunikatora skype. Na uroczystości zostały wręczone nagrody dla laureatów szkolnego konkursu z audycji muzycznych pt. Biografia i twórczość Andrzeja Cwojdzińskiego. Na zakończenie Pan Dyrektor podziękował wszystkim przybyłym za uświetnienie swą obecnością tak ważnej uroczystości. Nadanie imienia szkole było świętem, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

PSM po termomodernizacji

Szkoła po termomodernizacji

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Centrum Edukacji Artystycznej zrealizowało projekt systemowy finansowany z Funduszu Spójności, w ramach działania 9.3 „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej”, Priorytet IX „Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna” Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2007-2013” dotyczący kompleksowej termomodernizacji wybranych publicznych placówek szkolnictwa artystycznego.

Po roku zakończyły się prace obejmujące termomodernizację budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Andrzeja Cwojdzińskiego w Tomaszowie Lubelskim, a rozpoczęcie zajęć w siedzibie naszej szkoły nastąpiło w październiku 2018 r. .

Szeroki zakres prac w naszej szkole zaowocował dużymi zmianami zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Ściany budynku zostały odnowione, poddane nowej elewacji, wymienione zostały m.in. okna, drzwi i podłogi.

Jest to jedna z największych inwestycji, w której remontowi poddano ściany klas i korytarzy, szatnia, klatki schodowe, klimatyzowana sala koncertowa oraz nowe oświetlenie Led. W ramach prowadzonych prac przebudowano kotłownię gazową, a przede wszystkim wykonano modernizację pokrycia dachowego.

Kompleksowa termomodernizacja obiektu przyczyni się do znacznej poprawy utrzymania ciepła wewnątrz budynku, a wykonanie nowej elewacji wpłynie również na poprawę walorów estetycznych i wizualnych naszej szkoły.

Pozostały prace porządkowe sal i pomieszczeń, które w najbliższym czasie będą oczyszczone oraz uzupełnione w meble i niezbędne sprzęty. 27 października (czwartek) wszyscy pracownicy szkoły będą pomagali w przeprowadzce do naszej siedziby. Zajęcia w tym czasie mogą ulec zmianom i zostaną odrobione w późniejszym terminie - jeśli się nie odbędą. Rozpoczęcie zajęć w siedzibie naszej szkoły po termomodernizacji nastąpi w poniedziałek 1 października 2018 r.

Kierujemy wielkie podziękowania dla Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Orląt Lwowskich w Tomaszowie Lubelskim oraz jej społeczności za wszelką uprzejmość, gościnność oraz umożliwienie pracy w trakcie termomodernizacji.

{"register":{"columns":[]}}