Bezpieczny wypoczynek 2026. Zdrowie i bezpieczeństwo przede wszystkim!
22.06.2026
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi wyzwania związane z planowaniem wolnego czasu. Jak wypoczywać zdrowo i bezpiecznie? Odpowiedź na to pytanie poznali uczestnicy wystawy edukacyjnej „Bezpieczny wypoczynek 2026” połączonej z merytorycznymi prelekcjami ekspertów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy, która odbyła się w dniach 18–19 czerwca 2026 roku w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brodnicy.
Wśród wielu osób licznie odwiedzających wystawę wyróżniały się dwie grupy: dzieci i seniorzy, dla których kwestie zdrowia i bezpieczeństwa są wyjątkowo istotne.
Wiedza od ekspertów i praktyczne wskazówki
Odwiedzający wystawę mogli skorzystać z niezwykle interesujących prelekcji ekspertów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy, którzy dzielili się praktyczną wiedzą z zakresu szeroko pojętego zdrowia publicznego i środowiskowego. Tematyka prelekcji obejmowała m.in.:
- bezpieczeństwo nad wodą i w lesie – jak unikać zagrożeń podczas letniego wypoczynku na łonie natury, m.in. omawiano zasady bezpiecznej kąpieli, bezpieczeństwa podczas upałów oraz metody zapobiegania ukąszeniom przez kleszcze, owady, żmije a także pokąsania przez zwierzęta dzikie i nieznane;
- podróże egzotyczne – o czym należy pamiętać przed dalekimi wyprawami, aby wrócić z nich tylko z dobrymi wspomnieniami, m.in. wskazywano na konieczność: właściwego przygotowania do podróży i postępowania podczas jej trwania, szczepień ochronnych oraz zgłaszania lekarzowi niepokojących objawów chorobowych po powrocie z podróży;
- bezpieczeństwo żywności i profilaktyka chorób zakaźnych – jak chronić się przed zatruciami i infekcjami w czasie letniego wypoczynku;
- rozpoznawanie grzybów wraz z pokazem gatunków grzybów świeżych i modeli grzybów, celem zapobiegania zatruciom,
- prawidłowe stosowanie produktów biobójczych.
Prelekcjom towarzyszyła interesująca wystawa edukacyjnych modeli i makiet, okazów żywych roślin, grzybów oraz niezbędnego ekwipunku turystycznego, dzięki której teorię można było natychmiast zestawić z praktyką.
Była też okazja do skosztowania pysznych, zdrowych, warzywnych przekąsek oraz wody wzbogaconej owocami i ziołami.
- W dniach 18-19 czerwca 2026 r. zorganizowaliśmy bardzo pouczającą i niezwykle potrzebną, tematyczną wystawę pn. „Bezpieczny wypoczynek 2026” wraz z interesującymi prelekcjami naszych ekspertów. W wydarzeniu uczestniczyło liczne grono odbiorców, wśród których najliczniejszą grupę stanowiły dzieci oraz seniorzy. Jesteśmy dumni, że przygotowany przez nas program spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Naszym celem było dotarcie z rzetelną wiedzą do każdego, bez względu na wiek. Wierzymy, że te dwa dni edukacji prozdrowotnej realnie wpłyną na podniesienie świadomości dotyczącej bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku, w myśl ponadczasowej dewizy „Szczęście polega przede wszystkim na zdrowiu” – powiedziała Danuta Kowalkowska-Szramka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.
Edukacja przez zabawę dla najmłodszych
Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy zadbali o to, by wiedza była przekazywana w przystępny sposób. Z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowano specjalne quizy, gry, zabawy i filmy o tematyce prozdrowotnej. Dzięki temu dzieci świetnie się bawiąc, uczyły się m.in. sposobów bezpiecznego usuwania kleszcza, zasad higieny, w tym mycia zębów i rąk, rozpoznawania grzybów, prawidłowego stosowania produktów biobójczych, zasad bezpieczeństwa nad wodą i bezpiecznego opalania.
Z dumą pragniemy poinformować, że przedsięwzięcie spotkało się z niezwykle ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z przedstawianej tematyki, doceniając jej praktyczny wymiar oraz wysoki poziom merytoryczny.
Najlepszym dowodem na sukces tego wydarzenia są płynące do nas pierwsze informacje zwrotne. Wielu uczestników już teraz wystąpiło z propozycją przeprowadzenia w najbliższym czasie podobnych działań na terenie swoich instytucji.
Serdecznie dziękujemy za zaufanie i tak pozytywny odbiór. Zmotywowani tym sukcesem, już teraz przygotowujemy się do kolejnych edycji i kontynuowania naszej dotychczasowej, serdecznej współpracy.
Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za tak liczne przybycie, aktywny udział w dyskusji i życzymy zdrowych, bezpiecznych oraz pełnych wrażeń wakacji!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia w galerii poniżej.