W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dbaj o środowisko – segreguj odpady!

22.04.2024

Światowy Dzień Ziemi 2024

Z Panem Adamem Muzalewskim Kierownikiem Działu Oczyszczania Miasta, Wywozu i Zagospodarowania Odpadów w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Brodnicy ul. Gajdy 13, rozmawiała Pani Danuta Kowalkowska-Szramka Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

1. Nasza planeta Ziemia będzie cieszyła się dobrą kondycją, jeśli zadbamy o nią wszyscy, bez względu na wiek. W związku obchodami Światowego Dnia Ziemi  2024 pod hasłem "MNIEJSZY ŚLAD - LEPSZY ŚWIAT" proszę powiedzieć, jakie zadania wykonuje na co dzień Wasza firma, by zapewnić właściwy stan sanitarny naszego miasta i właściwą gospodarkę odpadami?

Podstawową cechą wszystkich działań podejmowanych w PGK Sp. z o.o. w Brodnicy, wynikających ze strategii firmy jest dbałość o środowisko naturalne. Zgodnie z przyjętą polityką jakościową i środowiskową przedsiębiorstwa wszelka działalność ukierunkowana jest na zadowolenie i zaspokajanie potrzeb klienta w zakresie gospodarowania odpadami oraz szeroko pojętymi usługami komunalnymi. Spółka jest wiodącym operatorem w zakresie odbioru odpadów zmieszanych i segregowanych na terenie miasta Brodnicy i ich przewozu do punktu przeładunku przy ul. Ustronie.

Ponadto w swoim szerokim wachlarzu działalności prowadzi usługi w zakresie m. in.: zagospodarowania terenów zielonych, wywozu i zagospodarowania odpadów, oczyszczania letniego i zimowego ulic, placów, parkingów.

2. Jak prowadzi się wywóz nieczystości stałych i jaki zakres segregacji odpadów jest wdrożony w Brodnicy?

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Brodnicy prowadzi działalność w zakresie wywozu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości indywidualnych oraz budynków w zabudowie wielorodzinnej z terenu Brodnicy, jak również podmiotów gospodarczych. Spółka prowadzi odbiór odpadów komunalnych na podstawie zawartych umów  oraz zleceń jednorazowych. Częstotliwość wywozu z zabudowy jednorodzinnej  z terenu Brodnicy odbywa się jeden raz w tygodniu, z zabudowy wielorodzinnej od dwóch do trzech razy w tygodniu. Z kolei częstotliwość odbioru nieczystości z instytucji i przedsiębiorstw realizowana jest zgodnie z warunkami określonymi w zawartych umowach.

W zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej odpady komunalne gromadzi się w pojemnikach o pojemnościach od 110 l do 1100 l, natomiast w firmach i instytucjach składuje się odpady w pojemnikach 1100 l, jak i kontenerach typu KP – 4, KP – 7 czy KP -10.

Do realizacji zadań związanych z wywozem odpadów wykorzystywany jest sprzęt w postaci śmieciarek, samochodów ciężarowych z HDS, hakowców. Spółka zajmuje się również zbiórką odpadów segregowanych, która polega na ich odbiorze ze specjalistycznych pojemników lub worków, które umożliwiają podział odpadów ze względu na rodzaj surowca. Dzięki temu możliwe jest ponowne wykorzystanie surowca poprzez recykling i przetwarzanie oraz odzysk i ponowne wykorzystanie.

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości porządku w na terenie Gminy Miasta Brodnicy odbierane są następujące odpady od mieszkańców Brodnicy: niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne, bioodpady, papier i tektura, szkło, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe, odpady tekstyliów i odzieży, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne oraz zużyte opony.
Sposób odbioru odpadów:

  • niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne oraz odbierane selektywnie bioodpady, papier, szkło, tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe - od właściciela nieruchomości odbiera przedsiębiorca zgodnie z podjętą uchwałą,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie i akumulatory - w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz w punktach ich sprzedaży - w godzinach ich pracy oraz dwa razy w roku bezpośrednio z terenu nieruchomości,
  • odpady wielkogabarytowe - w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych - w godzinach jego pracy oraz dwa razy w roku bezpośrednio z terenu nieruchomości,
  • odpady tekstyliów i odzieży - w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych - w godzinach jego pracy,
  • odpady budowlane i rozbiórkowe - w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych - w godzinach jego pracy,
  • chemikalia - w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz w punktach ich sprzedaży - w godzinach ich pracy oraz dwa razy w roku bezpośrednio z terenu nieruchomości,
  • zużyte opony - w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych - w godzinach jego pracy oraz dwa razy w roku bezpośrednio z terenu nieruchomości.

3. Gdzie i w jakich godzinach funkcjonuje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), do którego można indywidualnie przekazywać niektóre odpady?

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zlokalizowany w Brodnicy przy ul.  Ustronie 20C w sąsiedztwie nieczynnego składowiska odpadów czynny jest w godzinach:

  • w dni robocze w godzinach 7.00-16.00,
  • w soboty w godzinach 7.00-14.00.

4.    W Brodnicy nie funkcjonuje składowisko odpadów, gdzie trafiają odpady komunalne zmieszane, a gdzie wywożone są odpady segregowane?

Odpady komunalne oraz część odpadów segregowanych zbieranych z terenu Gminy Miasta Brodnicy trafiają do Instalacji Komunalnej  w Lipnie. Część odpadów segregowanych (takie jak szkło, papier) trafia do firm (przedsiębiorstw) handlowych, które zajmują się ich zagospodarowaniem.
 
5.    Proszę powiedzieć na czym polega oczyszczanie letnie i zimowe ulic, placów, parkingów miasta?

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Brodnicy jest operatorem w zakresie letniego i zimowego oczyszczania ulic miejskich, a także utrzymania zieleni miejskiej. Letnie oczyszczanie jezdni, ulic, chodników będących we władaniu Gminy Miasta Brodnicy prowadzone jest systematycznie w okresie od 1 kwietnia do 31 października. Polega ono na usuwaniu zanieczyszczeń z całej powierzchni jezdni, chodników i placów, usuwaniu ogłoszeń, reklam z infrastruktury drogowej, takiej jak: lampy, sygnalizacja, oznakowanie czy drzewa. Do tego dochodzą różne prace interwencyjne, takie jak; usuwanie gałęzi, szkła, oleju i innych zanieczyszczeń mogących wystąpić w pasie drogowym, czy na przystankach autobusowych.             

W celu sprawnego oczyszczania, miasto zostało podzielone na sektory utrzymania czystości i sprzątane jest w sposób ręczny i mechaniczny. Codziennie opróżniane są kosze uliczne, zbierane są zanieczyszczenia z ulic, chodników, parków, skwerków, placów zabaw. Spółka dysponuje dwoma zamiatarkami ulicznymi, a także urządzeniem wielofunkcyjnym City Ranger, które służy do zamiatania chodników oraz pełni funkcję szorowarki.
Zimowe utrzymanie chodników, placów i ulic polega na przeprowadzaniu prac mających na celu zmniejszenie lub ograniczenie zakłóceń ruchu drogowego i pieszego wywołanych takimi czynnikami atmosferycznymi, jak śliskość zimowa, gołoledź czy opady śniegu. Sezon zimowy obejmuje okres od dnia 1 listopada do dnia 31 marca.

W celu sprawnego zimowego oczyszczania miasta ulice miejskie zostały podzielone na 2 kategorie oczyszczania. W pierwszej kolejności odśnieżane są ulice z kategorii I, do której należą ulice centrum miasta oraz ciągi komunikacyjne na których porusza się komunikacja miejska. W drugiej kolejności odśnieżane są pozostałe drogi utwardzone i gruntowe na terenie miasta. Do bieżącego utrzymania czystości wykorzystywany jest sprzęt w postaci: pługów i piaskarek na samochodach ciężarowych i ciągnikach, ładowarek, przyczep do wywozu śniegu, ręcznych i mechanicznych posypywarek chodnikowych. Ponadto na chodnikach, kładkach dla pieszych przez rzekę Drwęcę administrowanych przez Urząd Miejski w Brodnicy rozstawiane są skrzynki z piaskiem. W sezonie zimowym funkcjonują dyżury "Akcji Zima", które pełnią pracownicy nadzoru, kierowcy, operatorzy sprzętu.

6.    Jakie zadania wykonuje Wasza firma, by poprawić estetykę i wizerunek miasta, a tym samym przyczynić się do ochrony środowiska w mieście?

Dział Zieleni Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Brodnicy prowadzi usługi głównie w zakresie pielęgnacji zieleni miejskiej, w tym parkowej, a także nasadzeń i wycinki drzew oraz krzewów. Ponadto Spółka zajmuje się również koszeniem traw, grabieniem liści, nawożeniem terenów zielonych, a także pielęgnacją miejsc pamięci narodowej na terenie miasta Brodnicy. Poza tym wykonuje prace związane z użytkowaniem lasu. W 2023 roku w ramach bieżącej działalności zrealizowano szereg zadań, m.in.:

  • wykonano cięcia pielęgnacyjno-odmładzające drzew przyulicznych oraz krzewów żywopłotowych,
  • wiosną wygrabiono z zieleńców i parków resztki pozimowe,
  • wykonano wiosenno-letnie zasilenie nawozami krzewów, kwiatów sezonowych, rabat, trawników,
  • wypielono skupiny krzewów, kwiatów sezonowych, bylin, alejek,
  • podlewano w miarę potrzeb kwiaty sezonowe, drzewa, krzewy, trawniki,
  • wykonano wertykulację trawników oraz dosiano trawę,
  • wykaszano trawniki, wykaszano pobocze ulic, rowów, brzegów Drwęcy,
  • wygrabiano nieczystości z alejek parkowych,
  • wykonano nasadzenia kwiatów sezonowych oraz bylin (bratek, stokrotka, pelargonia, begonia, kanna, turek, aster, żurawka, żeniszek, surfinia, lawenda, szałwia, kocimiętka, chryzantema, rudbekia, rozchodnik, a także trawy ozdobne) do donic stojących i wiszących na Dużym Rynku oraz na rabatach obejmujących teren: Parku Chopina, płyty Dużego Rynku, skrzyżowania ulic Sienkiewicza i 3- go Maja, skrzyżowania ulic Paderewskiego i 3- go Maja, Ronda Olsztyńskiego i Ronda Toruńskiego, wysepki drogowej na ul. Kościelnej i ul. Wybickiego,
  • wycięto drzewa (zgodnie z otrzymaną decyzją) i usunięto po nich karpy,
  • wykonano nasadzenia drzew i krzewów,
  • zbierano na bieżąco nieczystości z zieleńców,
  • pomalowano ławki parkowe i miejskie oraz dokonywano ich napraw,
  • usuwano na bieżąco skutki wichur i wandalizmu /połamane drzewa, gałęzie, ławki/,
  • odnowiono elementy iluminacji świetlnych,
  • rozwieszono iluminacje świetlne związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia (ul. Duży Rynek, ul. Kamionka, ul. Hallera),
  • prowadzone były codzienne prace porządkowo-pielęgnacyjne w zrewitalizowanych parkach: Jana Pawła II i Anny Wazówny oraz w Parku Chopina.

7.    Reasumując, co powinniśmy uczynić, aby zmniejszyć konsumpcjonizm i znacząco ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów?

Bardzo często zdarza się, że wymieniamy na nowe jeszcze sprawne urządzenia, np. meble, zabawki, samochody. To się właśnie wiąże z odpadami, bo przeważająca większość tych rzeczy, które wyrzucamy nie jest poddawana recyklingowi. Każdorazowy zakup nowej rzeczy i wyrzucanie starej jest znaczącym obciążeniem dla środowiska. Po drugie należy radykalnie przestrzegać właściwej segregacji odpadów oraz prowadzić skuteczną wielokierunkową edukację dzieci, począwszy od ich rodziców, po placówki szkolne i inne instytucje. Wskazane byłoby również organizowanie dzieciom, młodzieży, a nawet dorosłym wyjazdów, np. do miejsc składowania odpadów, celem uwrażliwienia społeczeństwa na potrzebę przestrzegania zasad ochrony środowiska i recyklingu, a nade wszystko ograniczania konsumpcjonizmu.


Dziękuję bardzo za rozmowę.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}