W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia

18.03.2024

Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej - 17.03.2024 r.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia w dniu 17.03.2024 r. włączył się w kolejne, ważne przedsięwzięcie prozdrowotne zorganizowane przez Burmistrza Brodnicy umacniające zdrowie publiczne i środowiskowe lokalnej społeczności poprzez wielopłaszczyznowe działania dotyczące profilaktyki zdrowia prezentowane na bardzo dużym stoisku informacyjno-edukacyjnym podzielonym na dwie strefy (zdrowia i zagrożenia), z wykorzystaniem narzędzi informatycznych oraz nowatorskich modeli, sprzętu, a także zajęć ruchowych w ramach zdrowego stylu życia, tj. prawidłowego odżywiania, zwiększenia aktywności fizycznej, zapewnienia odpowiedniej higieny snu i  ograniczenia stresu.


PSSE w Brodnicy prowadziła działania prozdrowotne, m.in. poprzez:

1.    konsultacje i porady specjalistów w dziedzinie zdrowia publicznego (profilaktyki chorób zakaźnych, nowotworowych, diety podczas antybiotykoterapii) z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, edukacyjnej walizki ukazującej konsekwencje prowadzenia nieprawidłowego stylu życia (tj. zaawansowane choroby nowotworowe, metaboliczne, układu krążenia i kostnego), a także pouczającego baneru ukazującego układy i narządy człowieka chorego - „Jesteś tym, jak żyjesz i odżywiasz się!” oraz wzornika obrazującego zawartość cukru w napojach,

2.    interaktywne pokazy i ćwiczenia dotyczące:

  • prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk z wykorzystaniem urządzenia do kontroli poprawności dezynfekcji rąk,
  • profilaktyki prozdrowotnej: Jak działa mydło?, Jak oszczędzać wodę? (eksperymenty z wodą), Jak prawidłowo segregować odpady?
  • zdrowego stylu życia, m.in. talerz zdrowia, różne formy aktywności ruchowej, kolorowa ścianka warzyw i owoców,
  • samobadania piersi z zastosowaniem edukacyjnych modeli,
  • bezpiecznego usuwania kleszcza,

3.    pomiary CO w wydychanym powietrzu,
4.    quizy i zabawy dla dzieci o tematyce prozdrowotnej oraz edukacyjna gra „Zakręć kołem fortuny” i sprawdź swoją wiedzę o zdrowiu.

W ramach strefy zdrowia duże zainteresowanie u dzieci i młodzieży wzbudziły zajęcia w ekscytującej, edukacyjnej nagradzanej grze „Zakręć kołem fortuny”, nauka bilansowania prawidłowej diety na podstawie piramidy żywienia/talerza zdrowia, pokaz i sprawdzenie prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk oraz ciekawe eksperymenty dotyczące znaczenia wody, a także ćwiczenia bezpiecznego usuwania kleszcza. Natomiast dorosłych zaciekawiły, m.in.  prezentowane informacje i rozmowy indywidualne dotyczące diety w czasie i po antybiotykoterapii oraz produkty, które mogą być wykorzystywane jako zdrowe przekąski.

Osoby dorosłe zaniepokoiły również treści prezentowane w strefie zagrożenia, m.in. obrazujące na banerze sylwetkę człowieka z zaawansowanymi schorzeniami narządów wewnętrznych i skóry  (np. czerniak, rak piersi, rak wątroby, rak trzustki, osteoporoza, stopa cukrzycowa, zakrzepy, zawał serca, udar krwotoczny ) w myśl hasła „Jesteś tym, jak żyjesz i odżywiasz się!”. Ponadto duże zainteresowanie wzbudziła walizka edukacyjna ukazująca na modelach konsekwencje prowadzenia nieprawidłowego stylu życia (tj. zaawansowane choroby nowotworowe, metaboliczne, układu krążenia i kostnego), a także wzornik obrazujący zawartość cukru w napojach.

- Obecnie obserwowany gwałtowny rozwój cywilizacyjny wiąże się nie tylko z podniesieniem jakości życia, ale także z wieloma zagrożeniami w obrębie zdrowia człowieka. Mała aktywność fizyczna, nieprawidłowe odżywianie, uzależnienia, stres oraz niska świadomość w obrębie działań prozdrowotnych przyczyniają się do rozwoju chorób określanych jako społeczne i cywilizacyjne, tj. chorób układu krążenia, metabolicznych (np. cukrzycy, otyłości), chorób nowotworowych (m.in. raka piersi, raka płuc, czerniaka). Istotny wpływ ma także niestabilna sytuacja epidemiologiczna, która wynika z chorób zawleczonych z innych krajów (działania wojenne, podróże) i związana jest z potencjalnym wzrostem zachorowań na groźne choroby zakaźne (jak np. COVID-19 i mutacje wirusa SARS-CoV-2,  gruźlica, odra, krztusiec, błonica,  grypa, RSV, legioneloza, choroba pneumokokowa, malaria, wirus Ebola). Nie bez znaczenia pozostają również takie kwestie jak znaczny wzrost liczby osób uchylających się od szczepień ochronnych, zanieczyszczenie środowiska, hałas, zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne oraz wynikające z oporności na antybiotyki, W związku z powyższym organizowanie tego rodzaju przedsięwzięć poświęconych omówieniu ww. zagrożeń, metod zapobiegania oraz wykonywaniu profilaktycznych badań przesiewowych jest niezwykle cenne i pożądane dla społeczeństwa -  podkreśliła Pani Danuta Kowalkowska-Szramka Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

- Zgodnie z myślą filozofa Artura Schopenhauera „Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia, wszystko jest niczym” udział Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy w tak ważnym przedsięwzięciu o charakterze prozdrowotnym i proekologicznym przyczyni się do podniesienia dobrostanu zdrowotnego lokalnej społeczności i kształtowania właściwych nawyków i zachowań – uważa Pani Danuta Kowalkowska-Szramka Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy pragnie serdecznie podziękować Panu Jarosławowi Radaczowi Burmistrzowi Brodnicy za zorganizowanie tak ważnej i potrzebnej akcji prozdrowotnej skierowanej do społeczności lokalnej, która licznie skorzystała z różnorodnych, nieodpłatnych badań profilaktycznych oraz była bardzo zainteresowana poradami i działaniami specjalistów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy w zakresie zdrowego stylu życia i zapobiegania chorobom zakaźnym.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}