W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper uczestnikiem debaty medycznej „Uwierz prawdzie” – wszystko o chorobie COVID-19 i szczepieniach

30.07.2021

Debata medyczna "Uwierz prawdzie" - wszystko o chorobie COVID i szczepieniach - Fot. 1

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper uczestniczył w debacie naukowej „Uwierz prawdzie” – wszystko o chorobie COVID-19 i szczepieniach. W spotkaniu zorganizowanym w brodnickim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego uczestniczyli również specjaliści i eksperci, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z walki z pandemią koronawirusa. Organizatorem debaty był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy Danuta Kowalkowska-Szramka.

Debata rozpoczęła się od powitania i prelekcji zaproszonych gości. Na początku Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper poruszył m.in. temat zmian, które zaszły w Państwowej Inspekcji Sanitarnej podczas pandemii.

- Może zacznę od EWP czyli systemu Ewidencji Wjazdu do Polski, który przerodził się w system, który zawierał wszelkie informacje o koronawirusie, zachorowaniach, testach czy teraz o szczepieniu. Cały czas ten system jest ulepszany i poddawany aktualizacjom. To wszystko pomaga w naszej pracy i zdecydowanie podnosi jej jakość. Przypomnę, że na początku pandemii w naszych placówkach brakowało nawet aparatów telefonicznych. Państwowa Inspekcja Sanitarna była instytucją zapomnianą i niedoinwestowaną. Podczas epidemii przeszła gruntowne zmiany na polu digitalizacji i z całą pewnością mogę powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na czwartą falę zakażeń – powiedział Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper.

- Obecnie w Polsce mamy sześć laboratoriów, które zajmują się sekwencjonowaniem próbek koronawirusa, zwłaszcza mutacji alertowych - dodał.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy gorąco zaapelował także, o czerpanie wiedzy z wiarygodnych źródeł na temat szczepień przeciw COVID-19 oraz walkę z dezinformacją pojawiającą się szczególnie w mediach społecznościowych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy Danuta Kowalkowska-Szramka, w swoim wystąpieniu poruszyła temat roli szczepień w zwalczaniu pandemii COVID-19. Z kolei Krzysztof Mitura w swoim wystąpieniu zaprezentował  działalność oddziału leczenia COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Brodnicy. Ważnym tematem były także skutki psychiczne, emocjonalne i społeczne pandemii, o których mówiła dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brodnicy Hanna Królikowska. Z kolei o mutacjach wirusa SARS-CoV-2 opowiadał kierownik Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Paweł Lonser.

Nie zabrakło także panelu otwartego, w który przedstawiciele największych zakładów pracy z Brodnicy i okolic, dzielili się doświadczeniem i wiedzą nabytą podczas pandemii. Szczegółowo zostały omówione procedury oraz reżim sanitarny, który pozwolił na stałą i bezpieczną pracę firm.

Debatę podsumował organizator – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

- „Uwierz prawdzie - wszystko o chorobie COVID-19 i szczepieniach” to nie tylko debata, ale również  społeczna kampania  promowania szczepień, która, mam nadzieję, poprawi poziom zaszczepienia przeciwko COVID-19 mieszkańców Brodnicy i powiatu brodnickiego.  W tym miejscu dziękuję za wszelką pomoc w organizacji tego spotkania Burmistrzowi Brodnicy oraz Staroście Brodnickiemu oraz gościom prelegentom, którzy bez wahania zgodzili się na udział w debacie. Tylko dalszy wspólny wysiłek instytucji publicznych, zakładów pracy, służb i straży, a także duchowieństwa wsparty przez opinię publiczną i media, może przyczynić się do uzyskania wymaganego progu odporności zbiorowiskowej, zahamowania pandemii i powrotu do normalności – powiedziała Danuta Kowalkowska-Szramka.

Po debacie, odbyła się kampania promująca szczepienia. Ponadto mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych oraz badań w kierunku czerniaka skóry przy pomocy wideodermatoskopu. 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}