W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Październik - Miesiąc Świadomości Raka Piersi

18.10.2023

Profilaktyka raka piersi w Starostwie Powiatowym w Brodnicy, 17.10.2023 r.

Na świecie występuje około 1,7 mln zachorowań na raka piersi, w tym 500 tys. osób umiera z tego powodu. Według Krajowego Rejestru Nowotworów rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym – w Polsce co roku taką diagnozę otrzymuje ponad 22 tys. kobiet. Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia raka piersi: predyspozycje rodzinne, wczesna pierwsza miesiączka (przed 12 r. ż.) lub późne klimakterium, tj. po 54 roku życia, bezdzietność, brak owulacji, wiek powyżej 40 roku życia, dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukier, wysokoprocentowy alkohol, mało warzyw i owoców oraz niskie spożycie ryb, hormony – estrogeny pochodzenia zewnętrznego, choroby – otyłość, cukrzyca, późniejszy wiek kobiety zachodzącej w pierwszą ciążę (po 30 r. ż.), nie karmienie piersią.

Objawy, które powinny skłonić kobietę do wykonania badań specjalistycznych: różne zachowanie się piersi podczas unoszenia ramion, zmiana wielkości lub kształtu piersi, ból piersi, zmiany w obrębie brodawki (owrzodzenie, wciągnięcie, wydzielina), wystąpienie „skórki pomarańczowej” na ograniczonej powierzchni skóry, zniekształcenie brodawki sutkowej lub jej otoczki, stwardnienie i powiększenie węzłów chłonnych w okolicy pachy, twarde guzki w piersi. Należy pamiętać, że zmiany te prawie zawsze są niebolesne. Wczesne wykrycie raka sutka i wdrożenie odpowiedniego, specjalistycznego leczenia, bardzo często może doprowadzić do wyzdrowienia.

Jak powszechnie wiadomo, największą przeszkodą w walce z tą chorobą jest jej późna wykrywalność. Zbyt mało kobiet ma świadomość tego, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie.

Dlatego właśnie miesiąc październik jest poświęcony akcjom informacyjnym nt. metod zapobiegania chorobie, a także możliwościach, które niesie współczesna medycyna w walce z nowotworem.

W ramach obchodów Miesiąca Świadomości Raka Piersi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy Pani Danuta Kowalkowska-Szramka wraz z pracownikami z pionów Profilaktyki Zdrowotnej i Nadzoru Przeciwepidemicznego spotkał się ze Starostą Brodnickim oraz pracownikami Starostwa Powiatowego w Brodnicy. Prowadzono ożywione rozmowy na temat profilaktyki raka piersi. Duże zainteresowanie wzbudziły modele umożliwiające naukę samobadania piersi.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy, Pani Danuta Kowalkowska-Szramka podkreśliła, że zdrowie kobiet zależy nie tylko od profilaktyki wtórnej, która polega na comiesięcznym, samodzielnym badaniu piersi, regularnym wykonywaniu badań USG i mammografii, ale w dużej mierze również od profilaktyki  pierwotnej polegającej na przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia, czyli racjonalnym odżywianiu i aktywności fizycznej. Rak piersi, jak każdy inny nowotwór, może zaatakować nie tylko kobiety, ale również mężczyzn. Pamiętajmy: badajmy się, aby żyć!

 

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}