W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Astmy

03.05.2022

Na jasnobłękitnym tle z lewej strony napis: 3 maja. Światowy Dzień Astmy. Z prawej strony infografika przedstawiająca płuca i inhalator.

Światowy Dzień Astmy został ustanowiony w 1998 roku przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy, międzynarodową organizację medyczną zrzeszającej instytucje i organizacje, które działają na rzecz ograniczania zdrowotnych i społecznych skutków astmy.

Celem obchodów jest kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej astmy oraz zapewnienie powszechnej opieki medycznej osobom zmagającym się z tą chorobą. W wielu krajach organizowane są konferencje i spotkania plenarne z lekarzami i przedstawicielami organizacji zajmujących się walką z astmą.

Według danych Międzynarodowej Organizacji Zdrowia przypadłość ta dotyka około 300 milionów ludzi na świecie. Astma to schorzenie zapalne górnych dróg oddechowych, wynikłe na skutek nadwrażliwości oskrzeli na rozmaite czynniki, takie jak wysiłek fizyczny czy alergeny. Najczęstszymi objawami, utrudniającymi codziennie funkcjonowanie, są duszności i kaszel. Choć astma jest chorobą nieuleczalną, stosując odpowiednie leki można ją kontrolować, a w wielu przypadkach ograniczyć objawy do minimum i prowadzić aktywny tryb życia. Niestety, w krajach rozwijających się na całym świecie z powodu astmy umiera co roku ponad 200 tysięcy osób. Dokładne przyczyny zachorowania na astmę nie są znane. Swój udział mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Szkodliwe warunki pracy są odpowiedzialne za około 11% wszystkich zachorowań na astmę wśród dorosłych. Liczba chorych niestety stale wzrasta, a część z nich nawet nie wie o swojej chorobie.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}