W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona

11.04.2022

U góry napis: Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona. Na dole: czerwone tulipany

Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona ustanowiony został w 1997 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona w rocznicę urodzin londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia.

Dzień ten ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat choroby Parkinsona, a także wsparcie pacjentów i ich rodzin w walce z trudnościami, jakich doświadczają w codziennym życiu w związku z chorobą.

Symbolem Światowego Dnia Choroby Parkinsona na całym świecie jest czerwony tulipan.

Choroba Parkinsona związana jest z ośrodkowym układem nerwowym, dokładniej rzecz ujmując z istotą czarną, której zadaniem jest koordynacja ruchowa.

Choroba pojawia się zazwyczaj u osób powyżej 50 roku życia, ale nie jest to regułą. Objawia się w początkowym stadium drżeniem kończyn, spowolnieniem ruchowym, czy sztywnością mięśni. Wraz z postępem choroby, pacjent odczuwa coraz więcej dolegliwości, które ograniczają jego sprawność ruchową, uniemożliwiając pracę, a z czasem, również najprostsze, codzienne czynności. Oprócz tego dość charakterystycznym objawem jest problem z pisaniem. Następuje zmniejszenie liter podczas zapisywania różnych informacji.

Leczenie jest dość trudne, gdyż nie istnieje jeszcze żadna skuteczna metoda, która zahamowałaby rozwój choroby. Chorzy wspomagani są farmakologicznie, poddawani są rehabilitacji oraz powinni dbać o zdrowy styl życia. Szczególnie ważne jest prawidłowe odżywianie, ponieważ ułatwia ono utrzymanie właściwej masy ciała, pozwala na zachowanie na dłużej lepszego stanu zdrowia, może też zmniejszać nasilenie wielu objawów towarzyszących chorobie. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby chore mogą w miarę sprawnie funkcjonować przez wiele lat.

Źródło: WSSE w Bydgoszczy

Materiały

Dieta w chorobie Parkinsona
Dieta​_w​_chorobie​_Parkinsona.pdf 0.21MB
{"register":{"columns":[]}}