W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Walki z Depresją

23.02.2022

Czarno białe zdjęcie ukazujące pochyloną głowę kobiety zakrywającą twarz dłońmi

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Na depresję choruje na świecie około 350 mln ludzi. W Polsce stanowi 3-4% wszystkich występujących zaburzeń psychicznych, a cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 mln osób. Wielu ekspertów wskazywało, że statystyki występowania depresji z pewnością wzrosły w czasie pandemii, jednak określenie stanu faktycznego skali tego zjawiska jest trudne z uwagi na fakt, iż wiele osób nie przyznaje się do tej choroby. 

Depresja jest chorobą ciała i ducha, która może dotknąć każdego. Nie jest ona uwarunkowana płcią, wiekiem czy statusem społecznym. Jest to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba, która ma związek z długotrwałym zaburzeniem nastroju i emocji, objawiającym się przede wszystkim smutkiem i przygnębieniem, ale też problemami z koncentracją, utratą zainteresowań, myślami samobójczymi, niską samooceną, zmniejszeniem apetytu, zniechęceniem do wszelkich aktywności oraz zaburzeniami snu. Mimo, że depresja to realne cierpienie, przez wielu jest bagatelizowana i sprowadzana do banalnego obniżenia nastroju, chwilowej fanaberii lub lenistwa. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja, w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i zachęcić więcej osób do szukania pomocy.  

Osoby cierpiące na depresję wymagają specjalistycznej pomocy. Konieczna jest konsultacja psychiatryczna i psychologiczna. Wcześnie postawiona diagnoza daje możliwość podjęcia właściwego leczenia w postaci farmakoterapii i psychoterapii. Tak jak każdy stan chorobowy, tak i stan depresyjny potrzebuje określonego czasu leczenia. Choroba ta, jak żadna inna, wymaga ze strony najbliższego otoczenia wiedzy na jej temat i ogromnej dozy empatii ukierunkowanej na chorego. Wymaga zrozumienia i akceptacji choroby. 

Nie traćmy czasu, szukajmy pomocy u specjalistów dla siebie i swoich bliskich!

23 lutego w Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 roku. W ramach wydarzenia podejmowanych jest szereg inicjatyw nagłośniających ideę tego dnia. Jednym z inicjatorów tych działań jest Fundacja „Twarze depresji”,  która będzie po raz 14  organizatorem kampanii poświęconej stresowi w pracy. W 2022 r. kampania przebiegać będzie pod hasłem „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję. ”, która rusza 23 lutego w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją. W gronie ambasadorów kampanii znajdą się m.in. Marcina Boska, Mikę Urbaniak i Bartka Jędrzejaka.  W ramach wydarzenia odbędzie konferencja prasowa z udziałem ekspertów i ambasadorów kampanii.  Ponadto w mediach społecznościowych fundacji prezentowane  będą wypowiedzi ekspertów zdrowia psychicznego o leczeniu depresji związanej z okolicznościami zawodowymi.

Źródło: WSSE w Bydgoszczy

 

{"register":{"columns":[]}}