W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grzybobranie

28.09.2022

grzybobranie

Pod dębami, brzozami czy modrzewiami lubią ukrywać się podgrzybki, koźlarze i borowiki. Za to w sosnowym lesie z pewnością znajdziemy maślaki. Kurki nie są zbyt wymagające i mogą rosnąć dosłownie wszędzie. Przedstawimy Wam kilka wskazówek i porad w jaki sposób zbierać grzyby, by nie znaleźć ich trujących odpowiedników.

 

Co powinieneś wiedzieć o grzybach?

Grzyby są owocnikami wyrastającymi z grzybni, która znajduje się w ściółce i wierzchniej warstwie gleby. Grzybnia jest najważniejszą częścią grzyba, pozostaje ona w stałym współżyciu z korzeniami drzew leśnych, dzięki którym może ona prawidłowo się rozwijać. Dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad, które pozwolą ochronić grzybnię przed uszkodzeniem oraz zapewnią jej dalszy rozrost.


Wykręcać czy lepiej jest wycinać grzyby?

Pamiętajmy, aby nie niszczyć grzybni, ponieważ w takim wypadku nikt inny nie znajdzie w tym miejscu więcej grzybów. Dlatego najlepiej jest wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała.

Gdy  planujemy wyprawę do lasu na grzyby, warto wcześniej przypomnieć sobie jak wyglądają najbardziej trujące gatunki grzybów. Nawet kiedy jesteśmy przekonani, że doskonale znamy trujące grzyby, ostrożność może uratować nam życie. Aby się upewnić warto wstąpić do najbliższego leśnictwa i poprosić o fachową ocenę leśników. Pomocne może okazać się również towarzystwo osoby doświadczonej.

Gdzie zbierać grzyby

Optymalnym terminem pojawiania się grzybów jest połowa lata i jesień. Wtedy, przy sprzyjającej temperaturze i po opadach deszczu następuje wysyp grzybów. Grzyby lubią ciepło i deszcz, nie tolerują natomiast zimnych nocy. Gdzie ich szukać? Podgrzybki spotkamy praktycznie wszędzie –  w lasach sosnowych, liściastych i mieszanych. Podgrzybki lubią podłoże trawiaste z wilgotnym poszyciem. Jeśli wybierając się na grzyby, chcemy znaleźć borowiki, warto ich szukać pod sosnami i świerkami. Koźlarze lubią lasy liściaste i mieszane, znajdziemy je pod topolami, brzozami, osikami i grabami. 

 

Radość z grzybobrania

Cieszmy się samym przebywaniem w lesie i zbierajmy wyłącznie te grzyby, co do których jesteśmy pewni, że jadalne. Nie niszczmy bezmyślnie grzybów których nie znamy, zostawmy las takim jak go zastaliśmy. Pamiętajmy że las jest domem zwierząt nie ludzi. W las czysty i pełen tętniącego życia przyrody chętnie wrócimy kolejny raz cieszyć się kolejnym grzybobraniem. W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, skorzystaj z porady w najbliższym leśnictwie lub w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

 

Stosując się do poniższych zasad, zminimalizujesz ryzyko, jakim jest zebranie grzybów trujących oraz w pełni wykorzystasz okazję do obcowania z przyrodą.

1. Zbieraj jedynie grzyby, które znasz

Grzyby jadalne i grzyby trujące można łatwo pomylić, dlatego dobry atlas grzybów to podstawa. Można zabrać go ze sobą do lasu i na miejscu sprawdzić cechy charakterystyczne różnych gatunków grzybów.

2. Nie próbuj grzybów w celu sprawdzenia, czy są gorzkie lub pieką w język

Ta metoda naszych babć to typowa „rosyjska ruletka”, bo może się zdarzyć, że nawet znikoma ilość toksyn, które przedostaną się do naszego organizmu podczas próbowania grzybów, spowoduje złe samopoczucie np. w przypadku alergików. Co więcej, niektóre grzyby trujące mają bardzo przyjemny smak!

3. Zbieraj tylko grzyby rurkowe

Pod kapeluszem grzyba znajdują się charakterystyczne blaszki lub rurki. W przypadku grzybów rurkowych niebezpieczeństwo natrafienia na nieznany grzyb trujący jest minimalne. Początkujący grzybiarze powinni grzyby blaszkowe poddać ocenie specjalisty – w większości miast możliwe jest bezpłatne zbadanie zebranych grzybów w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

4. Nie zbieraj grzybów w początkowej fazie wzrostu

Grzyby, które dopiero się rozwijają trudno od siebie odróżnić. Właśnie dlatego najlepiej zbierać dorodne okazy, które są już dobrze wykształcone i możemy bez problemu odróżnić je od podobnych „trujaków”.

5. Nie zbieraj grzybów na terenie zanieczyszczonym

Grzyby chłoną szkodliwe związki, dlatego nie należy ich zbierać przy ruchliwych ulicach, na terenach wokół fabryk i zakładów przetwórstwa chemicznego (także nieczynnych) oraz w okolicy legalnych i „dzikich” wysypisk śmieci.

Aby zachować bezpieczeństwo w lesie, pamiętaj też o tym, aby nie zbierać grzybów na terenie, na którym znajdują się uschnięte lub częściowo powalone drzewa oraz na stromych zboczach leśnych wąwozów i potoków.

{"register":{"columns":[]}}