W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jesienne obniżenie nastroju

24.11.2023

jon

Senność, obniżony poziom energii, wzmożony apetyt na słodycze, przyrost masy ciała, uczucie zmęczenia, przygnębienia czy zniechęcenia to objawy, które mogą nam towarzyszyć w obliczu zmiany pogody na gorszą: robi się zimno, wietrznie, dzień jest krótszy.

Chandra to potoczne określenie spadku aktywności organizmu po wakacjach. Często pojawiają się wtedy objawy, takie jak rozdrażnienie, wzrost apetytu, brak koncentracji i osłabienie wraz z bólami głowy lub mięśni. Występuje również brak motywacji i chęci do czegokolwiek, liczenie każdej minuty w pracy, byle by tylko być w domu.

Jak walczyć z jesienną depresją?

Po pierwsze, na przekór pogodzie i nastrojom, trzeba się odrobinę poruszać. To uniwersalna rada dla wszystkich, którzy chcą po prostu czuć się lepiej. Nie mamy tu na myśli wyczynowych treningów, tylko najzwyklejsze spacery albo zapisanie się na zajęcia grupowe przy żywiołowej muzyce.

Po drugie, pracujmy nieustannie nad regulowaniem rytmu dnia. Zasypianie i wstawanie o tej samej porze, troska o higienę snu, częste wietrzenie sypialni, korzystanie z dobrodziejstw aromaterapii – to tylko kilka przykładów wspierających nasze samopoczucie.

W okresie jesienno-zimowym powinniśmy również zmienić dietę. Pokarmy polecane przy sezonowej depresji to przede wszystkim ryby – zawarte w nich tłuszcze działają na neuroprzekaźniki odpowiedzialne za nasz nastrój. Dodatkowo wyrzućmy niezdrowe przekąski na rzecz orzechów i migdałów, a także nawadniajmy się (jeśli nie mamy ochoty na „zwykłą” wodę, możemy pić ciepłą wodę z ulubionym dodatkiem, np. z rozgrzewającym imbirem).

W ostateczności po konsultacji z lekarzem wprowadź leki na jesienną depresję.

{"register":{"columns":[]}}