W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem Bezpieczne wakacje - pryskaj z głową (używanie środków przeciw owadom)

24.07.2023

komar

Ukąszenia owadów często skutkują miejscowym obrzękiem, świądem oraz bólem, które przeważnie – w przypadku braku uczulenia – dość szybko ustępują. Wiele zwierząt przenosi jednak poważne schorzenia, takie jak borelioza, dlatego w celu ochrony ludzkiego zdrowia powinno stosować się środki zapobiegawcze – repelenty. 

Jak chronić się przed komarami 

GIS zaleca: 

  • unikanie przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór); 
  • noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami; 
  • stosowanie mechanicznych barier w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery); 
  • używanie preparatów odstraszających komary. 

Środki te dostępne są w różnych postaciach. Są to np. repelenty do stosowania bezpośrednio na ubranie lub skórę (w postaci sprayu, płynu, mleczka, kremu, żelu lub chusteczek) oraz elektrofumigatory (urządzenia przeznaczone do pomieszczeń, które umieszcza się w gniazdku elektrycznym). Przydatne będą nasączone środkiem komarobójczym spirale i pałeczki; lampy owadobójcze oraz środki w postaci płynu do oprysków lub zamgławiania. 

 

Jak bezpiecznie używać środków przeciw komarom 

"Produkty biobójcze używane w nieprawidłowy sposób albo kupowane u nierzetelnych sprzedawców mogą nie tylko zadziałać nieprawidłowo, ale także spowodować zagrożenie dla zdrowia" – podkreśla GIS. 

Radzi, by kupując produkty, zwane repelentami, zwracać uwagę, czy produkt posiada pozwolenie na obrót – a zatem czy jest przebadany, bezpieczny i skuteczny. 

Pozwolenie można znaleźć na etykiecie produktu, ale także w urzędowym wykazie na stronie: http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biobójcze. Na opakowaniu powinny być wszelkie instrukcje stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania i data ważności. 

"Nie pryskaj więcej, niż zaleca producent i sprawdź, czy któryś ze składników cię nie uczula. Po powrocie do domu nie potrzebujesz już odstraszać owadów: dokładnie umyj miejsca, gdzie się popryskałeś oraz ręce" – zaleca GIS. 

 

Źródło: GIS

{"register":{"columns":[]}}