W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem Sierpniowe warzywa -witaminy, minerały i wartości odżywcze

16.08.2023

kapucha

Lato w pełni, a wraz z nim sezon na warzywa i owoce. Część z nich bez problemu dostaniemy w sklepach o każdej porze roku, warto jednak zdecydować się na wybór sezonowych produktów. Dlaczego? Wybór jedzenia sezonowego wiąże się z krótkim łańcuchem transportowym i lokalną żywnością naturalnie występującą w naszym klimacie, a co za tym idzie najwyższą jakością i wartościami odżywczymi.

Wartość odżywcza warzyw jest bardzo zróżnicowana i zależy od rodzaju, odmiany i stopnia dojrzałości. Z reguły są to produkty niskokaloryczne, ale charakteryzujące się dużą gęstością odżywczą tzn. zawierają wiele budulcowych i regulujących składników odżywczych. Odpowiednia ilość i częstość spożycia warzyw pozwala na realizację zapotrzebowania organizmu na wiele składników przy relatywnie niskiej podaży energii. Warzywa dostarczają głównie związków mineralnych i witamin, niektóre z nich zawierają znaczne ilości białka (np. kukurydza, bób, zielony groszek, brukselka, jarmuż) lub skrobi (np. kukurydza, zielony groszek, bób, pietruszka). Warzywa liściowe (np. natka pietruszki, szpinak, brukselka) i brokuły oraz jarmuż zawierają stosunkowo dużą ilość żelaza, zaś warzywa kapustne dodatkowo jeszcze wapń. Seler i pomidory są dobrym źródłem potasu, zaś kukurydza, zielony groszek, fasolka szparagowa, seler – magnezu.

{"register":{"columns":[]}}