W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom - bezpiecznie nad wodą

25.07.2023

staw

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. W związku z tym, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Choszcznie przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, by ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia tragicznego w skutkach wypadku: 

  1. Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych - najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników wodnych. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie, a w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. 

  1. Zapoznaj się i przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym wypoczywasz. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników. 

  1. Bądź odpowiedzialnym opiekunem - jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (nawet na moment nie spuszczaj ich z oka), również wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się zakończyć utonięciem. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta. 

  1. Przed kąpielą sprawdź temperaturę wody - nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę. 

  1. Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne - nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Także pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne. 

  1. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po posiłku!  

  1. Dobieraj odpowiedni sprzęt pływający - pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony). Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.  

  1. Zadbaj o innych - jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo, nie rób zdjęć i nie kręć filmów. Tu toczy się walka o życie ludzkie. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową. 

  1. Pamiętaj o stosowaniu kremu do opalania i nakrycia głowy, jeżeli zażywasz kąpieli słonecznych. W czasie przebywania na plaży nie zapomnij o piciu wody. 

  1.  Zawsze reaguj na polecenia ratownika. On nie tylko ma wiedzę, ale przede wszystkim  doświadczenie. 

 

 

PPIS w Choszcznie przypomina, że na stronie https://sk.gis.gov.pl , na interaktywnej mapie serwisu, zaznaczone są wszystkie oficjalnie działające kąpieliska na terenie całego kraju. 

 Źródło: GIS 

{"register":{"columns":[]}}