W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mity o wszawicy

07.09.2023

wsz

MIT 1 

Wszawica wynika z brudu i braku higieny. 

Dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania wszawicy. Może się nią zarazić każda osoba przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. 

 

MIT 2 

Wszy potrafią skakać i pływać. 

Pasożyty te poruszają się wyłącznie poprzez pełzanie. Zarażenie następuje w wyniku bliskiego kontaktu z chorym lub jego rzeczami osobistymi.  

 

MIT 3 

W przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka należy ogolić mu głowę. 

Wystarczy zastosować dostępne preparaty zwalczające pasożyty. 

 

MIT 4 

Wszawica jest wyłącznie problemem estetycznym. 

Wszawica jest także problemem zdrowotnym. Powoduje wystąpienie swędzących grudek zapalnych, które po zdrapaniu mogą ulec wtórnym zakażeniom bakteryjnym. 

 

MIT 5 

Zwierzęta domowe mogą być źródłem zakażenia. 

Wesz ludzka nie bytuje na zwierzętach, dlatego nie jest konieczne przeglądanie sierści w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia. 

 

MIT 6 

Dokładne umycie głowy szamponem pozwoli pozbyć się wszy. 

Wszy dzięki specjalnym odnóżom i pazurkom czepnym silnie przytwierdzają się do włosów. Gnidy są przyczepiane do włosów specjalną wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trudna do usunięcia. 

 

MIT 7 

Wszy mają tylko dzieci. 

Zarażeniu się wszawicą sprzyjają duże skupiska ludzi. Dlatego choroba ta jest szczególnie popularna wśród dzieci uczęszczających do przedszkoli czy szkół. Jednakże do zarażenia może dojść w każdym wieku 

 

Żródło: GIS 

{"register":{"columns":[]}}