W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przechowywanie Żywności - Lodówka

20.12.2023

pzl

Przechowywanie żywności to bardzo ważna kwestia, zwłaszcza w obliczu znacznego marnowania jedzenia, np. po uroczystościach rodzinnych, świętach itp. Jeśli poznamy zasady właściwego układania poszczególnych grup produktów w lodówce to z pewnością przez dłużej zachowają one swoje walory smakowe, zapachowe, ale także apetyczny wygląd i właściwości odżywcze.

Oto najważniejsze wskazówki:

· półki nie mogą być przeładowane - powinien być zapewniony przepływ powietrza między produktami; stykające się produkty będą psuć się od siebie wzajemnie

· bliżej drzwi układaj jedzenie starsze, z krótszą datą przydatności do spożycia - w ten sposób zawsze będą na wyciągnięcie ręki i zjemy je jako pierwsze

· nigdy nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki

· wkładaj surowe jedzenie na talerzu lub w pudełku by zabezpieczyć lodówkę przed zaciekami

· przechowuj owoce i warzywa w osobnych szufladach

· zawsze sprawdź czy drzwi lodówki są dobrze domknięte

· w lodówce nie przechowuje się bananów, cebuli, czosnku i ziemniaków

Każda grupa produktów wymaga innej temperatury, dlatego producenci lodówek tak projektują komorę tego urządzenia by zapewnić optymalne warunki dla całej

gamy produktów, które przechowuje się w lodówce. Poznanie tych zasad będzie pomocne każdego dnia. W niektórych modelach lodówek na bocznej ścianie znajdują się piktogramy, które mówią nam co na danej powierzchni zalecane jest trzymać. Warto ich przestrzegać.

Idealne temperatury w lodówce:

  • suche jedzenie: 10/15oC
  • owoce/warzywa: 3/7oC
  • nabiał: 2/4oC
  • mięso: 0/2oC
  • ryby, owoce morza: -1/1oC

Od prawidłowej organizacji zależy smak i wygląd potraw.

Na górnej półce należy przechowywać: produkty mleczne (jogurty, mleko, kefir) Panująca tu wyższa temperatura sprzyja rozwojowi baterii kwaszących, co jest wskazane w przypadku nabiału. Takie warunki będą dobre również dla konfitur i dżemów.
Środkowa półka dedykowana jest produktom, które psują się najszybciej - wędliny, biały ser, potrawy przetworzone (dania obiadowe typu zupy, sosy)
Dolna półka jest idealna na surowe mięso i ryby. To tu jest najchłodniej, ale mimo to warto zabezpieczyć tego typu produkty przed rozprzestrzenianiem się ich zapachu oraz przed kapaniem i włożyć je do specjalnych pojemników lub na talerzu.
Szuflady to miejsce dedykowane na warzywa i owoce - zawsze oddzielnie. Tu możemy też odłożyć twarde sery dojrzewające.
Boczne półki - słoiki z przetworami, oleje roślinne, jaja.

{"register":{"columns":[]}}