W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Mycia Rąk

16.10.2021

rece

Światowy Dzień Mycia Rąk

15 października

Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk - Główny Inspektorat Sanitarny - Portal Gov.pl

Światowy Dzień Mycia Rąk -  święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

Na skórze rąk są dwie warstwy mikroflory:                                                                                                             

- pierwsza jest właściwą fizjologiczną florą, która z człowiekiem jest na stałe i ona właśnie zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie skóry;

- drugą grupą jest mikroflora, którą nabywamy poprzez kontakt ze środowiskiem, jest ona dla nas "obca", a znajdujące się w jej składzie drobnoustroje są chorobotwórcze.

 Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Szacuje się, że na skórze rąk, na 1cm² jest ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów. Na co dzień dotykamy wszystko i wszędzie: klamki, poręcze, banknoty, bankomaty, terminale do kart kredytowych, długopisy, telefony, klawiatury, myszki, przyciski w windzie, poręcze w autobusie i tramwaju, pieniądze, koszyki sklepowe, zwierzęta i wiele innych rzeczy i powierzchni. To właśnie na tych powierzchniach roi się od bakterii. Drobnoustroje te (m.in. rotawirusy, norowirusy, enterowirusy, salmonelle, gronkowce, pałeczki jelitowe – m.in. Escherichia coli) posiadają dwie wspólne cechy - są niewidoczne "gołym okiem" i łatwo się przenoszą z jednej części ciała na inną, np. z rąk do ust, prowadząc do wirusowych i bakteryjnych zakażeń jelitowych, śluzówki jamy ustnej, a także do zatruć pokarmowych, wirusowego zapalenia wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa), zakażenia owsikami.

Wykształcenie nawyku mycia rąk (z użyciem mydła) przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Badania ujawniły, że aż 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety a 95% nie myje ich prawidłowo.

Te kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to nasza pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem koronawirusem, lecz też innymi chorobami. Jednak, aby mycie rąk dało efekty, trzeba to robić dobrze. Dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją technikę, i dla tych, którzy nie są pewni, czy robią to dobrze - instrukcja mycia rąk.

 Jak myć ręce? Myj ręce przez 40 - 60 sekund Według wytycznych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ta czynność powinna trwać około minuty. Tyle czasu potrzeba, aby drobnoustroje i wirusy zostały dokładnie spłukane. 30 sekund to absolutne minimum, które powinniśmy poświęcić na higienę dłoni. Dzieci w przedszkolu śpiewają w tym czasie dwa razy "Sto lat". Internauci policzyli, że nucenie pod nosem dwa razy fragmentu piosenki Beaty Kozidrak: "Jesteś sterem, białym żołnierzem, nosisz spodnie, więc walcz. Jesteś żaglem, szalonym wiatrem, Twoja siła to skarb", też zajmuje w sumie 30 sekund.

 Kiedy koniecznie powinniśmy myć ręce?

- po powrocie do domu, o przed każdym posiłkiem,

- po wyjściu z toalety (publicznej i tej w domu),

- po kontakcie ze zwierzętami,

 - po kaszlu, kichaniu i czyszczeniu nosa,

 - po wykonaniu prac porządkowych.

Wysuszmy ręce. Mycie usuwa bakterie, ale dopiero właściwe suszenie zmniejsza liczbę mikroskopijnych bakterii, które pozostają na dłoniach. Bakterie rozmnażają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, dlatego lepiej nie korzystać z popularnych suszarek elektrycznych, które są niehigieniczne i nieefektywne. Przede wszystkim poprzez podgrzanie skóry powodują powstanie idealnego ciepłego środowiska do rozwoju bakterii. Co więcej, pobierają i wydmuchują powietrze z toalety. Początkowo mycie może wydawać się długie i żmudne, ale z każdym kolejnym razem będzie stawało się czymś naturalnym. Dlatego tak ważne jest, aby od początku robić to dokładnie, aż skuteczna higiena rąk stanie się naszym nawykiem.

 

 

Materiały

Instrukcja mycia rąk
INSTRUKCJA​_MYCIA​_RĄK.docx 0.12MB
{"register":{"columns":[]}}