W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Nerek

14.03.2024

sdn

Od 2006 roku, rokrocznie w drugi czwartek marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek (World Kidney Day) powstał z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek.

Święto obchodzone w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia nerek, chorób z nimi związanych i sposobach ich zapobiegania oraz roli wczesnej diagnostyki. Lekarze ostrzegają, że 95 procent ludzi z chorymi nerkami umiera przedwcześnie z powodu zbyt późnej, bądź niewłaściwej diagnozy. Tymczasem, aby zdiagnozować chorobę nerek wystarczą proste i tanie badania krwi i moczu. Eksperci szacują, że na nerki choruje 4,5 miliona Polaków, choć większość się tego nie domyśla. Nawet uszkodzone w 90% nerki nie dają żadnych charakterystycznych objawów, a zatrzymanie choroby na zaawansowanym etapie jest niemożliwe.

Przewlekła niewydolność nerek to choroba podstępna, siejąca spustoszenie w organizmie, a na domiar złego – również powszechna. Zmagać się z nią może aż 1 na 10 dorosłych pacjentów na całym świecie. Choć z roku na rok świadomość zagrożeń związanych z zaniedbaniem w tym zakresie zdaje się być coraz większa, wciąż rośnie liczba zgonów, do których doprowadziła niewydolność nerek. Specjaliści przewidują, że w 2040 roku choroba ta zajmie niechlubne piąte miejsce na liście najczęstszych przyczyn śmierci.

Tymczasem wczesne wykrycie nieprawidłowości pracy nerek pozwala znacząco poprawić jakość życia pacjenta i zapobiec powikłaniom. Niestety, świadomość zarówno społeczeństwa, jak i lekarzy wciąż kuleje. Potrzeba działania jest dziś większa niż kiedykolwiek wcześniej!

Światowy Dzień Nerek jest okazją do zaangażowania specjalistów na całym świecie we wspólne działanie na rzecz zdrowia pacjentów. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, naukowcy, eksperci ds. polityki zdrowotnej, urzędnicy, ale też organizacje nefrologiczne i różnego rodzaju fundacje – wszyscy powinniśmy zwracać jeszcze większą uwagę na zdrowie nerek.

{"register":{"columns":[]}}