W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - 16 listopada 2023 r.

16.11.2023

sdrp

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie.

Palenie papierosów tradycyjnych oraz e-papierosów powoduje wiele negatywnych skutków dla zdrowia człowieka, między innymi:

  • Choroby układu oddechowego – rozedma płuc, astma oskrzelowa, gruźlica, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP)
  • Choroby układu krążenia – choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, tętniak aorty
  • Nowotwory – płuc, języka, wargi, nerki, pęcherza moczowego

Dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest bardziej szkodliwy dla zdrowia niż dym wdychany przez osoby palące prosto z papierosa. Jest to związane ze zwiększoną zawartością dwutlenku węgla, który zwiększa wchłanianie nikotyny do organizmu przez osoby niepalące. Palenie papierosów w otoczeniu dzieci prowadzi do wymuszonego wdychania przez nie dymu tytoniowego powodując: infekcje dróg oddechowych, astmę, zapalenie ucha środkowego, nowotwory, a nawet śmierć łóżeczkową u niemowląt.

Rzucając palenie, korzyści dla organizmu widoczne są niemal natychmiast. Organizm zaczyna się regenerować już od pierwszej chwili od zaprzestania palenia.

Każdy dzień bez papierosa to sukces! Każdy dzień bez papierosa zwiększa szansę na wydłużenie naszego życia. Po dziesięciu latach - po zaprzestaniu palenia ryzyko śmierci byłych palaczy jest identyczne, jak ryzyko śmierci wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu.

Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

Chcesz rzucić palenie? Nie bój się poprosić o pomoc!

Wejdź na poniższe strony internetowe:

http://jakrzucicpalenie.pl/ – strona Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie

http://stopfejkfriends.pl/ – strona kampanii społecznej #STOPFEJKFRIENDS upowszechniająca wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania elektronicznych papierosów – w szczególności przez osoby poniżej 18 roku życia

https://planujedlugiezycie.pl/ – strona kampanii społecznej realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zagrozenia-zwiazane-z-e-papierosami--men-i-gis-ostrzegaja - informacja dla rodziców na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów opracowana przez MEN i GIS

https://www.gov.pl/web/zdrowie/program-badan-w-kierunku-wykrywania-raka-pluca - informacja dot. programu badań w kierunku wykrywania raka płuc

{"register":{"columns":[]}}