W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowie jesienią - szczepienia przeciw grypie

16.10.2023

zjspg

Co to jest grypa?                                                                               

Grypa jest ostrą wirusową chorobą zakaźną przebiegającą z wysoką gorączką, z bólami  mięśniowymi oraz ogólnym niedomaganiem i złym samopoczuciem.

Dlaczego grypa jest tak niebezpieczna?

Grypa może powodować ciężkie powikłania; do najczęstszych należą: zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha i zatok, zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych. Grypa może być przyczyną powikłań neurologicznych i psychicznych, a nawet zgonu.

Kiedy grypa atakuje?                                                                                                                   

Grypa jest chorobą występującą na całym świecie przez cały rok. Atakuje szczególnie silnie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Maksimum zachorowań na grypę w Polce notuje się w okresie od drugiej połowy stycznia do końca marca.

Jak najlepiej uchronić się przed grypą?                                                           

Obecnie jedyną skuteczną metodą zabezpieczenia się przed grypą są szczepienia ochronne.

Czy szczepionki przeciwko grypie są skuteczne?                                             

Badania nad szczepionkami przeciw grypie wszystkich typów dowodzą, że ich skuteczność  wynosi 70-90%. Wszystkie szczepionki dostępne w Polsce wykazują porównywalną skuteczność.

Kiedy należy przeprowadzać szczepienia przeciw grypie?                        

Szczepienia należy przeprowadzać przed spodziewanym wystąpieniem epidemii grypy. Przyjmuje się, że najlepszym okresem na szczepienie przeciw grypie są miesiące wrzesień – listopad. Organizm zdrowego człowieka nabiera pełnej odporności już po 14 dniach od zaszczepienia, utrzymuje się ona przez okres ok. 12 miesięcy. Tym samym jeśli ktoś nie zaszczepił się jesienią może i powinien zrobić to jeszcze w styczniu czy w lutym.

Jakie jest prawdopodobieństwo zachorowania po szczepieniu?                   

Szczepionka przeciw grypie zawiera unieczynnione („zabite”) i oczyszczone składniki wirusa grypy i nie może powodować infekcji grypowej. Dlatego wystąpienie grypopodobnych infekcji po poddaniu się szczepieniu należy traktować jako zwykły (niepomyślny) zbieg okoliczności. U osób, u których grypa rozwinęła się pomimo szczepienia (ale nie z powodu szczepienia!) szczepionka łagodzi przebieg choroby oraz zabezpiecza przed poważnymi powikłaniami pogrypowymi wymagającymi hospitalizacji i ewentualnie prowadzącymi do zgonu.

Dlaczego szczepienia należy co rok ponawiać?                                                              

Wirus grypy charakteryzuje się ciągłą zmiennością i podlega ciągłym mutacjom. Istniejące już przeciwciała (z poprzednich szczepień) nie są w stanie zapewnić optymalnego zabezpieczenia przed nowymi mutacjami wirusa grypy. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) utrzymuje na całym świecie sieć laboratoriów modyfikujących aktualne mutacje wirusa grypy. W ten sposób określa wytyczne dotyczące składu szczepionki przeciw grypie na dany sezon.

Kto powinien szczepić się przeciw grypie?                                                            

Szczepić powinny się przede wszystkim osoby powyżej 65 roku życia, przewlekle chorzy, szczególnie na choroby układu krążenia i oddechowego, chorzy na cukrzycę i astmę, osoby z immunosupresją. Ponadto osoby pracujące w styczności z innymi ludźmi (np. pracownicy służby zdrowia, szkolnictwa, handlu, transportu, komunikacji).

Szczepienie przeciwko grypie może być wykonane wyłącznie na zlecenie lekarza, który powinien wskazać czas szczepienia, a w przypadku szczepień dzieci także dawkę i sposób szczepienia.

 

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

{"register":{"columns":[]}}