W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood

„Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rozpoczął II edycję kampanii informacyjnej „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood. Główny Inspektorat Sanitarny widząc potrzebę podnoszenia wiedzy społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa żywności włączył się w działania kampanijne. Współpraca prowadzona jest również z innymi organami urzędowej kontroli oraz jednostkami naukowymi w tym przede wszystkim Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego - Państwowym Instytutem Badawczym.

  Celem kampanii „Wybieraj Bezpieczną Żywność” jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności w UE oraz zachęcenie obywateli do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych. Adresowana jest głównie do osób między 25 a 45 rokiem życia i stara się objaśnić rolę EFSA w kształtowaniu europejskiego prawodawstwa, które chroni konsumentów i cały łańcuch żywności.

W II edycji przewodnimi tematami będą:

  1. Suplementy diety. Należy zwiększyć wiedzę społeczeństwa nt. suplementów diety. Suplementy to nie leki to środki spożywcze. Pełnią funkcje odżywcze lub wspomagające działanie organizmu. Nie mają właściwości leczniczych czy zapobiegających chorobie.

 

  1. Higiena żywności (w tym choroby przenoszone drogą pokarmową). Jednym
    z najważniejszych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się zatruć pokarmowych jest skuteczne mycie rąk, odpowiednie przechowywanie żywności oraz postępowanie
    z produktem zgodnie z zaleceniem producenta.

 

  1. Znakowanie żywności. Należy zwiększyć wiedzę konsumentów w zakresie prawidłowego czytania etykiet produktów żywnościowych, które dostarczają istotnych informacji m.in.  skład produktu, datę minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia, zawartość netto produktu oraz obecność alergenów. W przypadku niektórych produktów, określone są również specjalne warunki przechowywania lub warunki użycia.

     Materiały kampanijne umożliwiają konsumentom łatwy dostęp do praktycznych informacji przydatnych podczas kupowania i spożywania żywności – od pomocy przy czytaniu etykiet, przez informacje na temat istoty i zasadności stosowania suplementów diety, do wskazówek na temat przygotowania i przechowywania produktów spożywczych.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi, które dostępne są na stronie internetowej kampanii

https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl

{"register":{"columns":[]}}