W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień bez tytoniu

31 maja 2021 - W tym roku obchodzony jest pod hasłem – „Zobowiązuj się do rzucenia palenia”.

Światowy dzień bez tytoniu

Ta kampania ma na celu wsparcie milionów ludzi na całym świecie w ich próbach rzucenia palenia.

Dym tytoniowy zawiera około 7 tys. związków chemicznych, z czego 70 rakotwórczych, ale też wiele z nich ma działanie toksyczne wobec układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.

Palenie tytoniu jest pojedynczą przyczyną przedwczesnych zgonów z powodu wielu chorób, wśród których są rak płuca, nowotwory głowy i szyi, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca  i udary oraz choroby układu oddechowego (przede wszystkim – przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Covid – 19 a używanie tytoniu

W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia.

Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem. 

Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących.

Palenie wciąż pozostaje największym wyzywaniem zdrowia publicznego w Polsce.

Z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie około 70 tysięcy osób, co stanowi 17% wszystkich zgonów w Polsce.

Szczególnie drastyczne skutki palenia tytoniu obserwuje się wśród kobiet – nowotwory płuca są najczęstszą nowotworową przyczyną zgonu kobiet.

Od kilku lat więcej kobiet umiera w Polsce z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi!

Niepokojące są także dane dotyczące młodzieży.

Szacuje się, że co drugi nastolatek w Polsce pali. Niemal 60% osób w wieku 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa.

Młodzi ludzie z reguły zaczynają palenie w wieku 12-14 lat, ale niektórzy wcześniej, nawet – co może się wydawać szokujące – w wieku 8 lat.

W Polsce, co roku 70000 mieszkańców umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem.

WHO wzywa więc do działania, zwracając uwagę, że świat nie może pozwolić sobie na oszukiwanie kolejnych pokoleń przez przemysł tytoniowy, który z jednej strony pozornie promuje osobisty wolny wybór, z drugiej zaś zapewnia sobie wieczne zyski.

Niestety co roku miliony ludzi płacą za ten wolny wybór życiem.