W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia

r

Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.

 

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia papierosów tradycyjnych,
e-papierosów i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych, a tym samym dążenie do zmiany zachowań na te, które są korzystne dla zdrowia.

 

Jest wiele powodów, aby rzucić palenie:

  • Palenie tytoniu sprzyja powstawaniu przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak – nowotwory płuc, gruźlica, astma oskrzelowa oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Palenie tytoniu może być także istotnym czynnikiem sprzyjającym powstaniu i rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która doprowadza do uszkodzenia pęcherzyków płucnych, co zmniejsza ich wydolność w pobieraniu tlenu i usuwanie dwutlenku węgla. W konsekwencji dochodzi do uciążliwego kaszlu i problemów z oddychaniem.
  • Palenie tytoniu oraz używanie e-papierosów, podnosi stężenie czynników krzepnięcia krwi, co zwiększa ryzyko udaru.
  • Palenie tytoniu zwiększa ryzyko nowotworów p. rak płuc, rak przełyku i krtan, rak wargi, rak języka, rak jamy ustnej, rak trzustki.

 

Co zyskasz rzucając palenie ?

  • 20 minut od zgaszenia ostatniego papierosa, puls i ciśnienie krwi wraca do normy.
  • 24 godziny – płuca zaczną się oczyszczać.
  • 3 dni – nikotyna zostaje usunięta z organizmu, intensywniej czuć smaki i zapachy.
  • 5 lat abstynencji – ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejszy się o połowę, obniży się też ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

 

Nie zwlekaj dłużej, rzuć teraz!

Materiały

e-papierosy
e-papierosy.pdf 0.45MB
Dlaczego warto przestań palić?
R​_(3).jpg 0.09MB
{"register":{"columns":[]}}