Jesienna akcja szczepienia lisów
16.09.2025
Kujawsko–Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii uprzejmie informuje, że w okresie od 26 do 27 września 2025 roku na obszarze wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego (powiat brodnicki, rypiński, lipnowski, włocławski, golubsko-dobrzyński, aleksandrowski, radziejowski; pow. wąbrzeski: gm. Książki, gm. Dębowa Łąka, gm. Ryńsk; pow. toruński gm. Obrowo, gm. Lubicz, gm. Czernikowo) zostanie przeprowadzona akcja doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Szczepienie odbywa się poprzez zrzut z samolotów szczepionki na terenach niezabudowanych, będących miejscami bytowania i żerowania lisów (lasy, pola, łąki, nieużytki).
Szczepionka ma kształt kwadratowych batoników o wielkości ok. 4,5 cm w brązowo-zielonym kolorze. Zewnętrzna część otaczająca szczepionkę to przynęta sporządzona z masy mięsno-rybnej, zawierająca zatopiony w środku blister ze szczepionką.
W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia akcji prosi się ludność o dostosowanie się i przestrzeganie poniższych zaleceń i wskazówek:
- Ograniczyć wyjścia na tereny niezabudowane objęte szczepieniami w trakcie zrzutu szczepionki.
- Nie dotykać i nie niszczyć szczepionki (szczepionki dotykane przez ludzi nie są podejmowane przez lisy).
- Przez okres 2 tygodni od daty zrzucenia szczepionki psy wyprowadzać na smyczy, koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach, nie organizować polowań z psami.
- W przypadku kontaktu z przynętą i/lub płynną zawartością szczepionki, eksponowane miejsce dokładnie umyć wodą z mydłem.
- Każdy kontakt człowieka z płynną zawartością szczepionki zgłaszać służbom epidemiologicznym lub medycznym ("Sanepid", Szpital Zakaźny, Przychodnia).
- Ewentualne przypadki kontaktu zwierząt domowych lub gospodarskich ze szczepionką zgłaszać służbom weterynaryjnym.
Materiały
Komunikat Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dotyczący akcji doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie 2025Komunikat_Kujawsko-Pomorskiego_Wojewódzkiego_Lekarza_Weterynarii_dotyczący_akcji_doustnego_szczepienia_lisów_wolno_żyjących_przeciwko_wściekliźnie_2025.pdf 0.08MB Plakat dotyczący akcji doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie 2025
Plakat_dotyczący_akcji_doustnego_szczepienia_lisów_wolno_żyjących_przeciwko_wściekliźnie_2025.pdf 2.37MB