W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia

18.11.2021

Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Przyniosło to niespodziewane skutki, bo 150 tysięcy osób postawiło sobie wyzwanie ograniczenia się od palenia tytoniu przez 24 godziny. Akcja ta w kolejnych latach objęła wszystkie stany i następne tysiące palaczy. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.

Na beżowym tle czarny napis 18 listopada 2021 r. Światowy Dzień Rzucania Palenia. Z prawej strony przekreślony na czerwono papieros

Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak, wpływające na jakość produktu.

Podczas palenia papierosa wraz z dymem do organizmu dostarczanych jest 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Spośród powszechnie znanych trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera m. in: aceton, toluen, butan, kadm cyjanowodór, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, itd.

Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie tylko ogranicza się do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie, gdzie wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.

Badania wykazały, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadząc do jej uszkodzenia, ma właściwości alergizujące, działa toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy), może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Ponadto nikotyna zawarta w dymie tytoniowym ma silne działanie uzależniające.

Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu  wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne.

 

{"register":{"columns":[]}}