W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

18 listopada Światowy Dzień Rzucenia Palenia

17.11.2021

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada za sprawą amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przynajmniej przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem w 1977 r. uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Z czasem idea ta przyjęła się w innych krajach, a w 1991 r. także w Polsce. Akcja skierowana jest zarówno do palaczy, jak i osób niepalących, po to aby zachęcić palaczy do rzucenia palenia, a tych co nie palą utwierdzić w przekonaniu, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia samego palacza i osób przebywających w jego otoczeniu.

W koszyku znajdują się rożne przyrządy do palenia tytoniu i e-papierosy. Od góry ręka wyrzuca papierosy. Od góry widnieje napis po angielsku Quitters are WINNERS. Poniżej polski napis :Osoby, które rezygnują są zwycięzcami.

Bez względu na wiek palacza rzucenie palenia zawsze się opłaca.

Co zyskujesz rzucając palenie już dziś?

  1. Będziesz otrzymywać więcej tlenu i będzie Ci się łatwiej oddychać;
  2. Będziesz mieć więcej energii;
  3. Zmniejszy się ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych i częstość kaszlu;
  4. Poprawi się Twoja kondycja fizyczna i psychiczna – zwiększy się odporność na stres i przeciwności;
  5. Potrawy będą pachniały i smakowały lepiej;
  6. Twoje skóra i paznokcie będą w lepszym stanie, będziesz mieć mniej zmarszczek;
  7. Twoje ubrania, włosy i mieszkanie będą pachniały ładniej;
  8. Oszczędzasz pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć na inne cele.

Obecna pandemia może być jeszcze jednym powodem rzucenia palenia​.

Skutki palenia papierosów:

  • Każdego roku umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie.
  • Osoby palące tytoń oraz używające e-papierosów są 7 razy bardziej narażone na zakażenie koronawirusem.
  • Palenie tytoniu sprzyja powstawaniu przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak – nowotwory płuc, gruźlica, astma oskrzelowa oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
  • Palenie tytoniu lub używanie e-papierosa zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Koronawirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy, doprowadzając do jego uszkodzenia.
  • Palacze i osoby cierpiące na  POChP mogą mieć podwyższony poziom enzymu ACE-2, który pomaga wirusom dostać się do komórek znajdujących się w płucach, gdzie patogen się namnaża.
  • Palenie tytoniu może być także istotnym czynnikiem sprzyjającym powstaniu i rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która doprowadza do uszkodzenia pęcherzyków płucnych, co zmniejsza ich wydolność w pobieraniu tlenu i usuwanie dwutlenku węgla. W  konsekwencji dochodzi do uciążliwego kaszlu i problemów z oddychaniem. Jest to także czynnik zwiększający ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
  • Palenie tytoniu oraz używanie e-papierosów, podobnie jak COVID-19, podnosi stężenie czynników krzepnięcia krwi, co zwiększa ryzyko udaru.
  • Osoby palące dużo częściej dotykają okolic ust podczas palenia, co w obecnej sytuacji, przy niedostatecznej higienie rąk, także zwiększa możliwość zarażenia koronowirusem. 

Metody rzucenia palenia:

  1. Wybór e-papierosa jako skutecznego środka do walki z nałogiem nikotynowym
  2. wspomaganie farmakologiczne (np. za pomocą cytyzyny),
  3. psychoterapia,
  4. stosowanie technik motywacyjnych na własną rękę,
  5. zaangażowanie rodziny i znajomych – zapewnienie sobie wsparcia, zwiększenie mobilizacji  za pomocą presji otoczenia,
  6. zorganizowanie „detoksu” – wyjazd w odludne miejsce, bez papierosów, bez dostępu do zaopatrzenia,
  7. znalezienie w sobie właściwiej motywacji (psychologowie sugerują, że łatwiejsze może być rzucanie palenia dla bliskich osób, niż dla siebie samego).

 

Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej - Curie, ogólnopolska
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym  tel : 801 108 108.
 Godziny pracy Poradni: poniedziałek – piątek: 11:00 -19:00
Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń!
 (Koszt całego połączenia z telefonu stacjonarnego – 1 impuls).

Materiały

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2021
https://www.facebook.com/WHO/videos/286560629830112.
https://cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_104_19.PDF
{"register":{"columns":[]}}