W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

24 marca Światowy Dzień Gruźlicy

21.03.2022

Każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy 24 marca, aby podnieść świadomość społeczną na temat wyniszczających skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych gruźlicy oraz zintensyfikować wysiłki na rzecz zakończenia globalnej epidemii gruźlicy. Data ta wyznacza dzień w 1882 roku, kiedy dr Robert Koch ogłosił, że odkrył bakterię wywołującą gruźlicę, co otworzyło drogę do diagnozowania i leczenia tej choroby.

Z lewej strony napis w języku angielskim "INVEST TO END TB - co oznacza "Inwestuj, aby zakończyć gruźlicę" PO prawej stronie widnieje napis SAVE LIVES" co oznacza Ratuj życia. Tłumaczenie hasła zamieszczone na samym dole. Na samym środku zamieszczono kontury szpitala, leków i chorego . Z prawej strony zaś lekarz badający dziewczynkę. Ponadto widoczne są leki, probówki rośliny.

Gruźlica pozostaje jednym z najgroźniejszych zabójców zakaźnych na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, iż każdego dnia ponad 4100 osób traci życie z powodu gruźlicy, a prawie 28 000 osób zachoruje na tę chorobę, której można zapobiegać i którą można wyleczyć. Szacuje się, że od 2000 r. globalne wysiłki na rzecz walki z gruźlicą uratowały życie 66 milionów istnień ludzkich. Jednak pandemia COVID-19 cofnęła lata postępów poczynionych w walce z gruźlicą. Po raz pierwszy od ponad dekady liczba zgonów na gruźlicę wzrosła w 2020 roku.

Temat Światowego Dnia Gruźlicy 2022 r. – „ Inwestuj, aby zakończyć gruźlicę. Ratować życia” –przekazuje pilną potrzebę zainwestowania środków w celu nasilenia walki z gruźlicą i wypełnienia zobowiązań podjętych przez światowych liderów w celu wyeliminowania gruźlicy. Jest to szczególnie ważne w kontekście pandemii COVID-19, która zagroziła postępowi w walce z gruźlicą, oraz w celu zapewnienia równego dostępu do profilaktyki i opieki zgodnie z dążeniem WHO do uzyskania powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Więcej inwestycji ocali miliony istnień ludzkich, przyspieszając koniec epidemii gruźlicy.

Należy podjąć wszelkie działania w celu zapewnienia ciągłości usług osobom, które potrzebują profilaktyki i leczenia gruźlicy. Organy służby zdrowia powinny utrzymywać wsparcie dla podstawowych usług związanych z gruźlicą, w tym w sytuacjach nagłych, takich jak COVID-19. Skoncentrowane na ludziach świadczenie usług w zakresie zapobiegania gruźlicy, diagnozowania, leczenia i opieki, w tym za pomocą technologii cyfrowych, powinno być zapewnione w połączeniu z reakcją na COVID-19.

{"register":{"columns":[]}}