W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Walki z Depresją

23.02.2024

Po prawej, na tle wieczornych świateł, na zaparowanej szybie narysowana palcem smutna buźka, po lewej na granatowym tle jasny napis Dzień walki z depresją, nad nim na czerwonym polu jasny napis 23 lutego. W lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Światowy Dzień Walki z Depresją to wydarzenie obchodzone corocznie 23 lutego. W tym dniu za cel przyjęto zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat depresji, obalenie mitów i stereotypów z nią związanych oraz propagowanie wsparcia dla osób zmagających się z tą chorobą a także zachęcanie do szukania pomocy. Depresja jest poważnym zaburzeniem zdrowia psychicznego, które może mieć znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie, relacje społeczne i ogólną jakość życia.

Dzień Walki z Depresją jest okazją do promowania zdrowego stylu życia, dbania o swoje zdrowie psychiczne oraz do rozmów na temat zdrowia psychicznego w społeczeństwie. Podczas Dnia Walki z Depresją organizowane są różnorodne wydarzenia, takie jak konferencje, seminaria, warsztaty, marsze, czy akcje edukacyjne.

Kluczowe jest podkreślenie, że depresja to choroba, która wymaga zrozumienia, empatii oraz profesjonalnej pomocy. Depresja nie zna płci, wieku, rasy czy pochodzenia - chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg.

CHARAKTERYSTYCZNE OBJAWY DEPRESJI:

  • smutek, przygnębienie, brak odczuwania radości, apatia, uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii
  • lęk, uczucie wewnętrznego napięcia lub niepokoju
  • poczucie beznadziejności, niska samoocena,
  • zmniejszenie aktywności, niechęć do działania, zmniejszenie zainteresowań
  • problemy ze snem lud nadmierna senność
  • zmniejszenie apetytu (rzadziej kompulsywne podjadanie), spadek wagi ciała, suchość w ustach
  • trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej
  • dolegliwości bólowe i nerwobóle.

Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Niestety wciąż dominuje stygmatyzowanie chorych a utrudniony dostęp do psychoterapeutów nie ułatwia walki z chorobą. Niestety na depresję nie pomagają dobre rady. ZAMIAST UDZIELAĆ DOBRYCH RAD ROZMAWIAJ, ZAINTERESUJ SIĘ, WSPIERAJ EMOCJONALNIE PYTAJĄC - CO SIĘ DZIEJE? JAK MOGĘ POMÓC?

{"register":{"columns":[]}}