W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień Śniadania - owoce i warzywa w kwietniu

24.04.2024

Na jasnoszarym, betonowym tle, po lewej znajdują się trzy kromki chleba z pastą awokado, jajkiem i przyprawami, po lewej ciemny napis Europejski Dzień Śniadania - owoce i warzywa w kwietniu. W prawym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Europejski Dzień Śniadania przypadający 24 kwietnia to inicjatywa mająca na celu podkreślenie znaczenia zdrowego śniadania w codziennej diecie. Dzień ten promuje ideę, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, który dostarcza organizmowi energii i niezbędnych składników odżywczych do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. W ramach obchodów organizowane są różnorodne kampanie społeczne, konkursy czy spotkania edukacyjne.

Śniadanie to najważniejszy posiłek jaki powinniśmy spożyć w ciągu dnia. Poprawia koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia się i rozwój intelektualny. Osoby spożywające codziennie śniadania znacząco zmniejszają ryzyko rozwoju u nich nadciśnienia tętniczego, zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2 i otyłości.

Przyrządzając śniadanie powinniśmy pamiętać, aby zawierało ono takie składniki pokarmowe jak:

  • węglowodany złożone – np. pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane;
  • białka – pomogą w budowie i naprawie tkanek, oraz utrzymują uczucie sytości, np. mleko, jogurty, jaja oraz chude mięso;
  • tłuszcze zdrowe przede wszystkim zawierające kwasy tłuszczowe nienasycone, np. oleje roślinne, avocado, orzechy;
  • owoce i warzywa;
  • nasiona.

Kwiecień zaczyna obfitować w wiele warzyw i owoców, które możemy dodawać do naszych śniadań. Warto pomyśleć o: natce pietruszki, rzodkiewce, sałacie, szczypiorku jako urozmaiceniu naszego śniadania. Z owoców mamy do wyboru: jabłka oraz gruszki.

Starajmy się natomiast unikać w naszych posiłkach wysoko przetworzonych produktów zawierających dużo cukru, kwasów tłuszczowych nasyconych lub soli.

{"register":{"columns":[]}}