Fakty i mity o owocach - co warto wiedzieć?
31.07.2026
Lato to czas, gdy na naszych stołach pojawia się bogactwo świeżych, sezonowych owoców. Truskawki, maliny, borówki, czereśnie, wiśnie czy porzeczki nie tylko zachwycają smakiem, ale również dostarczają wielu cennych składników odżywczych. Wokół owoców narosło jednak wiele mitów, które mogą zniechęcać do ich spożywania.
Mit 1. Owoce zawierają dużo cukru, dlatego lepiej ich unikać
Fakt: Owoce zawierają naturalnie występujące cukry, głównie fruktozę, ale jednocześnie są bogatym źródłem błonnika, witamin, składników mineralnych oraz związków o działaniu przeciwutleniającym. Błonnik spowalnia wchłanianie cukrów, dzięki czemu owoce nie działają na organizm tak samo jak słodycze czy słodzone napoje.
Owoce zawierają więcej naturalnych cukrów prostych niż warzywa, dlatego zgodnie z zaleceniami Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej powinny stanowić około ¼, a warzywa¾ codziennego spożycia tych produktów. Nie oznacza to jednak, że należy ograniczać owoce bez wyraźnego powodu – są one ważnym elementem zdrowej diety i warto spożywać je regularnie w zalecanych ilościach.
Mit 2. Owoce jedzone wieczorem powodują tycie
Fakt: Nie pora spożycia posiłku decyduje o przybieraniu na masie ciała, lecz całkowita ilość energii spożywanej w ciągu dnia oraz poziom aktywności fizycznej.
Dla większości osób owoce są wartościowym elementem diety i mogą być spożywane o każdej porze dnia, również na kolację. Szczególnie dobrym wyborem są wtedy, gdy zastępują wysokokaloryczne słodycze lub inne produkty o niskiej wartości odżywczej. Jeśli dieta jest odpowiednio zbilansowana i dostosowana do zapotrzebowania energetycznego, nie ma powodów, by rezygnować z owoców ze względu na porę ich spożycia.
Mit 3. Sok owocowy jest równie wartościowy jak cały owoc
Fakt: Całe owoce są korzystniejszym wyborem niż soki. Podczas wyciskania lub produkcji soku znacznie zmniejsza się zawartość błonnika, który powoduje, że wzrost glikemii jest mniej gwałtowny.
Najlepszym wyborem jest spożywanie świeżych owoców, natomiast soki - nawet 100% - warto traktować jako uzupełnienie diety, a nie zamiennik owoców.
Mit 4. Suszone owoce są zawsze zdrową przekąską
Fakt: Suszone owoce zachowują wiele cennych składników odżywczych, jednak zawierają znacznie więcej cukrów i kalorii w przeliczeniu na tę samą masę niż owoce świeże. Warto również zwracać uwagę na skład - niektóre produkty zawierają dodatek cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego.
Najlepiej wybierać suszone owoce bez dodatku cukru i spożywać je z umiarem.
Mit 5. Mrożone owoce są mniej wartościowe
Fakt: Owoce poddawane procesowi mrożenia w pełni sezonu, gdy są dojrzałe mają zdecydowanie większą wartość odżywczą niż świeże owoce dostępne w sklepach zimą.
Mrożenie jest jedną z najlepszych metod utrwalania żywności, ponieważ pozwala zachować smak, strukturę
i większość składników odżywczych. Powoduje niewielkie straty witamin, natomiast zawartość białka, tłuszczów
i węglowodanów pozostaje praktycznie bez zmian.
Mit 6. Osoby z cukrzycą nie powinny jeść owoców
Fakt: Owoce mogą być elementem diety osób z cukrzycą, jednak ich ilość i rodzaj powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz zaleceń lekarza lub dietetyka. Korzystniejszym wyborem są całe owoce niż soki, ponieważ zawarty w nich błonnik wpływa na wolniejsze wchłanianie cukrów
Jak jeść owoce, aby czerpać z nich jak najwięcej korzyści? Aby w pełni wykorzystać wartości odżywcze owoców, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:
- wybieraj przede wszystkim świeże, sezonowe owoce,
- dokładnie myj owoce przed jedzeniem,
- urozmaicaj jadłospis, wybierając owoce o różnych kolorach i gatunkach,
- pamiętaj, że podstawę codziennej diety powinny stanowić warzywa, a owoce są ich cennym uzupełnieniem.
Wokół owoców narosło wiele przekonań, które nie znajdują potwierdzenia w aktualnej wiedzy naukowej. Zamiast kierować się popularnymi mitami, warto opierać swoje wybory żywieniowe na rzetelnych źródłach
i sprawdzonych zaleceniach specjalistów. Świadome podejście do żywienia oraz spojrzenie na dietę jako całość ułatwiają budowanie zdrowych nawyków, które można utrzymać przez długi czas.
Źródło:
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/unikaj-owocow-bo-maja-cukier/
https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/owoce-fakty-i-mity,6994,n,192
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/kiedy-najlepiej-spozywac-owoce/