W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak odstraszać kleszcze?

10.04.2024

Po zielonym liściu, zroszonym kroplami wody porusza się kleszcz. Nad nim widnieje jasny napis Jak odstraszać kleszcze? W lewym dolnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Wraz z nadejściem cieplejszej pogody wiele zwierząt staje się bardziej aktywnych. Aktywność ta dotyczy także tych mniej przyjaznych człowiekowi. Gdy temperatura wzrasta powyżej 10 stopni Celsjusza uaktywniają się kleszcze. Te małe pajęczaki mogą przenosić niebezpieczne choroby jak borelioza czy kleszczowe zapalenia mózgu. Aby zadbać o bezpieczeństwo najważniejsza jest profilaktyka, lecz jeśli już przytrafi się niechciany pasażer na gapę należy go szybko usunąć.

Wybierając się na spacer do parku lub lasu warto mieć przy sobie preparaty odstraszające (repelenty). Ponieważ nanosimy je bezpośrednio na skórę i stosujemy u małych dzieci ważne by były dla nas bezpieczne, spełniały obowiązujące normy i miały odpowiednie atesty.  

Środku odstraszające kleszcze występują w postaci sprayu, płynu lub żelu. W ich składzie najczęściej znajdziemy substancje syntetyczne jak ikarydyna, IR3535 czy DEET (N,N-dietylometyloamid) - dobrze odstraszają niechciane szkodniki, dodatkowo muchy i komary. Dostępne są również preparaty zawierające naturalne olejki eteryczne. Preparaty chemiczne są bardziej skuteczne – działają dłużej. Ich czas działania wydłuża się wraz ze wzrostem stężenia preparatu. Niestety nie są zupełnie obojętne dla naszego zdrowia – np. środki z DEET mogą podrażniać skórę, są bezwzględnie zakazane w przypadku noworodków (do 2. miesiąca życia) oraz u kobiet będących w ciąży. Nie zaleca się go również u dzieci poniżej 12 roku życia. Preparaty z DEET należy nakładać na ubranie, nie na skórę!

W przypadku ikarydyny nie stwierdzono działań niepożądanych. Preparaty mogą być stosowane na skórę. Nie należy stosować równocześnie preparatów z DEET oraz ikarydyną, ponieważ mieszanka tych substancji jest toksyczna dla człowieka.

Podobnie IR3535 - stosowany na skórę nie powoduje podrażnień i alergii, jest nietoksyczny. Niestety jego skuteczność jest niższa niż wcześniej wymienionych.

Wybór jest spory. Co więc stosować? Dla dziecka powyżej 2 roku życia poleca się preparaty z IR3535 lub ikarydyną, dla osoby dorosłej najskuteczniejszy będzie preparat z DEET o stężeniu 20-30%.

W przypadku każdego repelentu ważne jest żeby:
- unikać ryzyka wdychania aerozolu - czyli NIE rozpylać w zamkniętych pomieszczeniach
- nie stosować na dużą powierzchnię skóry - szczególnie u dzieci
- nie stosować na podrażnioną skórę (np. świeżo opaloną)

- zabezpieczać się przez pryskanie odzieży ochronnej.

Poza produktami przeznaczonymi do stosowania bezpośrednio na skórę czy odzież, można stosować preparaty na bazie wody do pryskania przydomowych trawników i ogrodów, które pomogą pozbyć się pajęczaków z okolicy domu.

https://pantabletka.pl/deet-ikarydyna-ir3535-co-dziala/

{"register":{"columns":[]}}