W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem Co pyli w sierpniu?

03.08.2023

Na zdjęciu widoczna osoba z chusteczką w dłoniach podczas kichania. W tle widoczna polana. Na dole fotografii widoczne logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz napis #latozsanepidem CO PYLI W SIERPNIU?

Wakacje i sezon letni to trudny czas dla wszystkich alergików. Wysokie temperatury i suchość powietrza sprzyjają unoszeniu się w powietrzu pyłków różnych roślin.

Sierpień to czas intensywnego pylenia chwastów. Szczególnie w suche i upalne dni wzrasta stężenie pyłków bylicy. Jest to bardzo popularny chwast, który rośnie na terenie całego kraju a intensywność pylenia sięga do poziomu średniego, a nawet wysokiego. W sierpniu również pyli pokrzywa, jednak, na szczęście dla alergików, jej pyłki nie wykazują silnych właściwości alergizujących. Oprócz wspomnianych roślin w tym miesiącu pyli także babka zwyczajna, komosa oraz szczaw zwyczajny.

Druga połowa sierpnia to czas, w którym zaczyna kwitnąć ambrozja. Jej pyłki utrzymują się w powietrzu nawet do końca października. Najwyższe stężenie osiągają na początku września. Podobnie jest z pyłkami traw. Wzrost stężenia pyłków traw może nastąpić na przełomie sierpnia i września przy sprzyjających warunkach pogodowych. Są one najczęstszą przyczyną alergii wziewnych. Wywołują kichanie i katar sienny, swędzenie powiek i łzawienie, a także duszący kaszel. Na szczęście w sierpniu ich stężenie w powietrzu utrzymuje się na niskim poziomie, dzięki czemu część osób może spokojnie odetchnąć.

Przez cały okres sierpnia w powietrzu unoszą się również zarodniki grzybów z rodzaju Alternaria i Cladosporium. Sprzyja im większa wilgotność powietrza i wysoka temperatura, zatem w ciepłe i deszczowe dni objawy alergii mogą być bardziej dokuczliwe. Wysokie stężenie tych zarodników utrzymuje się również we wrześniu.

Najczęstszymi objawami alergii na pylące rośliny jest nawracający katar, kichanie czy swędzenie oczu. Taka sytuacja powinna skłonić nas do wizyty u specjalisty od uczuleń - alergologa. Lekarz ten będzie chciał ustalić, który alergen wywołuje u nas niepożądaną reakcję organizmu. W trakcie wizyty u alergologa poznamy także sposoby, jak złagodzić objawy alergii. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które ułatwiają radzenie sobie z uciążliwymi symptomami.

Unikanie alergenów, czyli przebywanie na otwartych przestrzeniach w czasie, w którym ich stężenie jest najmniejsze, zapobiega występowaniu uciążliwych objawów.

{"register":{"columns":[]}}