W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lodówka czy temperatura pokojowa? Czyli jak przechowywać żywność.

27.02.2024

Po prawej w trzech zielonych rombach jabłko, pieczywo i ziarna nad nimi ciemny napis temperatura pokojowa, po lewej w trzech niebieskich rombach jaja, ser i mięso nad nimi ciemny napis lodówka, powyżej na środku ciemny napis lodówka czy temperatura pokojowa? Czyli jak przechowywać żywność? W prawym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Odpowiednie przechowywanie żywności sprawia, że jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia. Ważnym elementem prawidłowego jej przechowywania jest czytanie etykiet i zwracanie uwagi na datę ważności. Dobrym sposobem na zachowanie trwałości dużej części artykułów spożywczych jest trzymanie ich w lodówce, jednak nie wszystkie produkty powinny tam trafić.

Lodówka będzie odpowiednim miejscem dla:

  • nabiału,
  • mięs i ryb,
  • wędlin,
  • jaj,
  • ugotowanych dań,
  • warzyw i owoców, np. sałaty, marchwi, pietruszki, malin czy borówek.

Niektóre warzywa i owoce w celu zachowania walorów smakowych powinno przechowywać się w temperaturze pokojowej. Należą do nich: pomidory, ogórki, cebula, jabłka, gruszki, banany czy owoce cytrusowe.

Temperatura pokojowa będzie także odpowiednia dla pieczywa i produktów sypkich (kasz, mąki, makaronów, ryżu czy przypraw).

Produkty pasteryzowane takie jak np. dżemy mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej do momentu ich otwarcia. Po tym czasie powinny trafić do lodówki.

Jeśli podejrzewasz, że żywność mogła ulec zepsuciu nie ryzykuj tylko wyrzuć ją do kosza.

{"register":{"columns":[]}}