W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie daj się grypie. Zaszczep się przeciwko grypie.

20.09.2023

Zdjęcie przestawia kobietę siedząca na jasnej sofie przykrytej jasnym kocem, w ręku trzyma chusteczkę którą wyciera nos

Grypa jest ostrą wirusową chorobą zakaźną. Przenosi się głównie drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni lub ze skażoną powierzchnią. Choroba jest bardzo zaraźliwa, jedna chora osoba dorosła zaraża średnio 4 osoby. Grypa objawia się nagłym zachorowaniem, wysoką gorączką powyżej 38°C, dreszczami oraz bólami głowy i mięśni.

Szczepienie przeciw grypie nie chroni w 100 proc. przed zachorowaniem, ale dzięki niemu,
w przypadku wystąpienia choroby, jej przebieg będzie łagodniejszy. Największy wzrost zachorowań na grypę przypada na okres od października do maja kolejnego roku.

Szczepienia przeciw grypie powinny być powtarzane co roku ze względu na samego wirusa grypy, który ulega różnym mutacjom. Co roku szczepionka ma nieco inny skład. Jest on opracowywany w oparciu o nowe szczepy wirusa, które wywołują grypę w danym sezonie.

W Polsce dostępne są szczepionki inaktywowane zawierające cząstki wirusa grypy (typu „split”) lub powierzchniowe białka wirusa grypy (typu „subunit”) oraz żywa szczepionka donosowa. Szczepionki zapewniają wysoką ochronę przed powikłaniami pogrypowymi. Szczepieniu powinny się poddać zwłaszcza osoby z grup wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań pogrypowych i osoby, które mogą stanowić źródło zakażenia dla osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ci, którzy ze względu na charakter wykonywanej pracy są szczególnie narażeni na zakażenie wirusem grypy (np. pracownicy ochrony zdrowia).

Szczepionki przeciw grypie charakteryzują się najmniejszą liczbą rejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Po szczepieniu mogą wystąpić reakcje miejscowe, tj.: zaczerwienienie, bolesność i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia oraz rzadziej reakcje ogólne (niewielki wzrost temperatury ciała, ból mięśni, stawów i głowy), ustępujące po kilku dniach. Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw grypie jest m.in. reakcja anafilaktyczna po wcześniejszym podaniu szczepionki, ostra infekcja i wysoka gorączka powyżej 38ºC.

Kiedy się szczepić?

Szczepienie należy wykonać przed rozpoczęciem sezonu wzmożonych zachorowań, najlepiej już we wrześniu lub październiku. Czas wykształcenia odporności po szczepieniu trwa od 2 do 3 tygodni, w związku z tym szczepienia przeciw grypie zalecane są do końca grudnia, przed rozpoczęciem szczytu zachorowań.

Pamiętajmy:

Szczepiąc się chronimy się przed ciężkim przebiegiem choroby, zapobiegamy wystąpieniu groźnych powikłań. Ponadto szczepiąc się chronimy swoich bliskich. Do rozwoju powikłań pogrypowych może dojść u każdego!

Obrazek przedstawia opis Jak przeprowadzane są szczepienia przeciw grypie w sezonie 2023/2024

{"register":{"columns":[]}}