W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Wycofanie z obrotu dojrzewających serów kozich z białą pleśnią

06.11.2020

Znaki ostrzeżenia i napis ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności

W nawiązaniu do ostrzeżeń publicznych z dnia 23.10.2020 r. oraz 30.10.2020 r. w sprawie wycofania z obrotu i od konsumentów wszystkich partii produktu „Deska Serów Lidla, Ser niderlandzki kozi”,

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF), iż holenderski producent tego produktu Bettinehoeve BV zdecydował o konieczności wycofania dojrzewających serów kozich z białą pleśnią oznaczonych datami minimalnej trwałości od 28-10-2020 do 30-12-2020, wyprodukowanych przez ten podmiot, gdyż nie można wykluczyć obecności bakterii Listeria monocytogenes w tych produktach.

Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą.

Informacje (w języku angielskim) na temat wycofywanego produktu znajdują się na stronie internetowej https://www.bettine.nl/recall

Oprócz produktów objętych ostrzeżeniami z dnia 23 i 30 października br., do Polski dostarczone zostały także sery marki Bettine w opakowaniach 1 kg oraz 200 g.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania prowadzony przez dystrybutorów tych produktów w Polsce.

Zalecenia dla konsumentów:

Nie należy spożywać żadnej partii wskazanych produktów. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem.

Informacje na temat objawów związanych z zakażeniem Listeria monocytogenes zawarte są na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2 pod hasłem „LISTERIOZA”.

Zdjęcia (2)