W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsza pomoc

08.04.2024

Na jasnoszarym tle czerwona apteczka i stetoskop, po lewej ciemny napis pierwsza pomoc. w Lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Pierwsza pomoc przedmedyczna to zbiór podstawowych działań podejmowanych w celu udzielenia natychmiastowej pomocy osobie poszkodowanej w przypadku nagłego wypadku lub nagłego zachorowania. Obejmuje ona szereg procedur mających na celu utrzymanie życia, zapobieganie pogorszeniu się stanu poszkodowanego oraz minimalizację skutków obrażeń.

Najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej to:

  1. Zachowanie spokoju i zabezpieczenie miejsca zdarzenia przed dalszym zagrożeniem (np. ruchem drogowym, ogniem, substancjami chemicznymi).
  2. Sprawdzenie stanu świadomości poszkodowanego. Jeśli poszkodowany nie reaguje, należy wezwać pomoc medyczną korzystając z numeru 112 lub 999.
  3. Utrzymanie drożności dróg oddechowych - jeśli poszkodowany nie oddycha lub oddycha nieregularnie, należy podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową.
  4. Zatrzymanie krwotoków poprzez ucisk na miejsce krwawienia lub założenie opatrunku uciskowego.
  5. Zabezpieczenie urazów poprzez unieruchomienie złamanych kości, założenie opatrunku zaciskowego itp.
  6. Ochrona poszkodowanego przed wychłodzeniem lub przegrzaniem poprzez odpowiednie przykrycie lub schronienie.
  7. Udzielanie wsparcia emocjonalnego poszkodowanemu oraz zachęcanie do współpracy.

Pamiętaj, że udzielanie pierwszej pomocy wymaga nie tylko wiedzy, ale także umiejętności praktycznych. Dlatego warto regularnie odświeżać i aktualizować swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach organizowanych przez lokalne służby medyczne czy organizacje ratownicze.

{"register":{"columns":[]}}