W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podstawowe zasady bezpieczeństwa żywności

17.04.2024

Kolarz z czterech zdjęć - od lewej mycie rąk w łazience, krojenie surowego mięsa na drewnianym pieńku przez masarza, garnek z gotującą się wodą, dłoń kładąca jajko na drzwi lodówki. Poniżej, na całej długości jasnoszary pasek z ciemnym napisem pośrodku Podstawowe zasady bezpieczeństwa żywności. Po jego lewej logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Zapobieganie chorobom przenoszonym drogą pokarmową jest bardzo łatwe – wystarczy stosować się do kilku prostych zasad:

Utrzymuj czystość – często myj ręce, szczególnie przed kontaktem z żywnością i przed posiłkiem. Pamiętaj o tym, gdy dotykasz surowej żywności, a w szczególności surowego mięsa. Myj ręce po kontakcie z takimi produktami. Dbaj również o czystość desek do krojenia, ścierek oraz przyborów kuchennych.

Gotuj dokładnie – niebezpieczne mikroorganizmy giną podczas odpowiedniego gotowania, które jest jedną z najskuteczniejszych metod zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Upewnij się, że spożywana żywność została dokładnie ugotowana tj. we wszystkich częściach osiągnęła 70° C, i jest gorąca podczas podania. W szczególności unikaj surowych owoców morza, surowego mięsa mielonego/ burgerów, mięsa drobiowego, które wciąż jest czerwone lub którego soki z wnętrza są różowe, ponieważ mogą one zawierać szkodliwe bakterie.

Oddzielaj żywność surową od ugotowanej – surowe jedzenie może zawierać groźne mikroorganizmy, które mogą zostać przeniesione przez bezpośredni kontakt z żywnością już ugotowaną i bezpieczną.

Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze – mikroorganizmy mogą namnażać się bardzo szybko, jeśli żywność przechowywana jest w temperaturze pokojowej. Podczas przechowywania jedzenia w temperaturze poniżej 5°C (np. w lodówkach lub na lodzie) lub na gorąco (w temperaturze powyżej 60° C) tuż przed podaniem, wzrost mikroorganizmów zostaje spowolniony lub zatrzymany. Ugotowane jedzenie trzymane przez kilka godzin w temperaturze pokojowej stanowi kolejne zagrożenie, które zwiększa możliwość wystąpienia zakażeń pokarmowych.

Używaj bezpiecznej wody – woda czy lód mogą być zanieczyszczone mikroorganizmami lub substancjami chemicznymi. Jeśli masz wątpliwości co do czystości wody pitnej - zagotuj ją, doprowadzając do wrzenia przez kilka minut. Zabije to większość obecnych w niej niebezpiecznych mikroorganizmów. Myj owoce i warzywa szczególnie jeśli jesz je na surowo.

{"register":{"columns":[]}}