W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Smog

13.11.2023

Grafika podzielona na dwie części, z prawej strony panorama miasta o zachodzie słońca spowita smogiem, z lewej kobieta z metalową bransoletką na ręce w oparach dymu pokazująca wnętrze dłoni. w lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Pomiędzy tymi obrazkami na szarym pasku czarny napis smog.

Smog jest głównie spowodowany emisją zanieczyszczeń powietrza, takich jak pyły PM2.5 do PM10, tlenki azotu (NOx) oraz benzen, węglowodory aromatyczne i inne substancje chemiczne.

W okresie zimowym może występować smog spowodowany spalaniem węgla, drewna i innych paliw stałych w domowych piecach oraz emisją z komunikacji samochodowej. Odpowiadają za smog również fabryki emitujące zanieczyszczenia. W takich okresach jakość powietrza może być znacznie niższa niż normy określone w prawie, co ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców.

Wśród głównych skutków smogu możemy wymienić:

  • skrócenie długości i jakości życia;
  • zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego: kaszlu, niewydolności płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli, wzmożonej zachorowalności na astmę, problemów z oddychaniem, a nawet nowotworów płuc;
  • zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia: zaburzeń krążenia, chorób niedokrwiennych, zawału, wylewu, niewydolności serca czy zmian miażdżycowych;
  • zwiększone ryzyko występowania patologii ciąży.

Szczególnie narażone na skutki smogu są osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami układu oddechowego.

Smog prowadzi również do zanieczyszczenia gleby, w tym gruntów uprawnych. A co za tym idzie następuje wzrost stężenia rakotwórczych substancji w glebie. Skażone zatem zaczynają być rośliny uprawiane na zanieczyszczonych glebach. Dodatkowo, zanieczyszczenie gleby skutkuje także skażeniem produktów pochodzenia zwierzęcego (jaj, nabiału i mięsa).

Rząd i samorządy podejmują różne działania mające na celu poprawę jakości powietrza, w tym wprowadzanie ograniczeń w użytkowaniu pieców opalanych węglem i drewnem oraz promowanie bardziej ekologicznych źródeł energii.

Jeśli jesteś zainteresowany aktualnym stanem smogowym w naszym powiecie czy województwie można skorzystać z oficjalnych źródeł informacji, takich jak strona internetowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub specjalistyczne aplikacje i strony internetowe dostępne dla mieszkańców regionu.

{"register":{"columns":[]}}