W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepienia poekspozycyjne

23.04.2024

Po prawej ramię osoby podczas szczepienia, pielęgniarka w rękawiczkach trzyma strzykawkę i wacik przy ramieniu. Po lewej na jasnoszarym tle ciemny napis szczepienia poekspozycyjne. W lewym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Szczepienia poekspozycyjne są to szczepienia wykonywane po ekspozycji (narażeniu) na czynnik zakaźny, np. po zranieniu lub bezpośrednim kontakcie z osobą, która zaraża. Ich celem jest zapobieganie zachorowaniu osoby eksponowanej.

Szczepienie poekspozycyjne stosowane jest w profilaktyce następujących chorób:

  • Błonicy – wskazane dla wszystkich osób mających bliski kontakt z chorym w ciągu 7 dni przed wystąpieniem u niego pierwszych objawów choroby lub do 48 h po rozpoczęciu antybiotykoterapii.
  • Tężca – wskazane dla osób podczas zranienia oraz zanieczyszczenia rany laseczkami lub sporami tężca wraz z kurzem, ziemią, wodą, odchodami zwierząt lub po ugryzieniu.
  • Wścieklizny - u osób mających kontakt ze zwierzęciem chorym lub podejrzanym o zachorowanie na wściekliznę.
  • Odry - wskazane jest u osoby podatnej (nieuodpornionej) po bezpośrednim kontakcie z osobą w okresie zakaźności odry, do 72 h od kontaktu.
  • Ospy wietrznej - wskazane jest u osoby nieuodpornionej, po bezpośrednim kontakcie z pacjentem w okresie zakaźności ospy wietrznej, do 72 h od kontaktu.
  • Wirusowego zapaleniu wątroby typu A (wzwA) - wskazane jest u osoby nieuodpornionej po bezpośrednim kontakcie z pacjentem w okresie zakaźności lub ekspozycji drogą pokarmową, do 2 tygodni od kontaktu,
  • Wirusowego zapalenia wątroby typu B (wzwB)- w przypadku osób z bliskiego otoczenia osoby chorej lub nosiciela wirusa tj. domowników, osób przebywających w domach opieki lub zakładach zamkniętych, optymalnie do 2 tygodni od kontaktu.

Szczepienie poekspozycyjne przeciw tężcowi, błonicy i wściekliźnie są bezpłatne (szczepienia obowiązkowe), w przypadku pozostałych – osoba szczepiona pokrywa koszt szczepionki (szczepienia zalecane).

W określonych sytuacjach poza szczepieniem poekspozycyjnym podaje się odpowiedni preparat immunoglobulin (immunoprofilaktyka czynno-bierna), a w przypadku przeciwwskazań do szczepienia stosuje się tylko preparat immunoglobulin (immunoprofilaktyka bierna).

Dowiedz się więcej : ulotka_info_szczepienia (pzh.gov.pl)

Źródło: https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/szczepienia-poekspozycyjne/

{"register":{"columns":[]}}