W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV

23.11.2020

20 – 27 listopada 2020 - Europejski Tydzień Testowania

Napis w kolorze zielonym 20-27 november 2020. Niebieski napis European Testing Weeks

W Polsce każdego dnia co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone HIV!

Już po raz 8. rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania (ETT). Jest to ogólnoeuropejska kampania, której głównym celem jest zachęcenie większej liczby osób do sprawdzenia swojego statusu serologicznego w kierunku HIV.

W początkowym stadium zakażenia HIV (2 - 6 tygodni od zakażenia) u większości osób mogą pojawić się objawy tzw. ostrej choroby retrowirusowej. Utrzymują się zwykle około 14 dni i ustępują, niezależnie od podejmowanych lub nie prób leczenia. W niektórych przypadkach objawy mogą utrzymywać się dłużej. Do najczęstszych objawów należą:

•          gorączka

•          zmęczenie

•          bóle stawów i/lub mięśni

•          bóle głowy

•          nudności, wymioty, biegunka

•          zapalenie gardła

Objawy są na tyle niespecyficzne, że łatwo je pomylić np. z grypą czy przeziębieniem. Na ich podstawie niemożliwe jest rozpoznanie (bądź wykluczenie) zakażenia HIV.

Jedynie wykonanie badania w kierunku HIV daje możliwość wykrycia zakażenia HIV. Zakażenia nie można zdiagnozować ani na podstawie objawów, ani wyników innych badań lekarskich.

Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne działają we wszystkich województwach, a ich lista dostępna jest na stronie https://aids.gov.pl/pkd/. W związku z pandemią COVID-19
w Punktach obowiązują zalecenia dla klientów.

WARTO WIEDZIEĆ !

W PKD wykonuje się testy przesiewowe, które dają możliwość wykrycia zakażenia już we wczesnej jego fazie (już po pełnych 15 dniach od zakażenia), jednak całkowitą pewność
w stosunku do otrzymanego wyniku „ujemnego” (brak zakażenia) można mieć jedynie, gdy badanie zostanie wykonane po tzw. „oknie serologicznym”, czyli po 12 tygodniach od sytuacji ryzykownej.

W PKD badanie w kierunku HIV można wykonać bez skierowania, bezpłatnie
i anonimowo.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.04.2022 13:12 Tomasz Wieczorek
Pierwsza publikacja:
23.11.2020 11:36 Tomasz Wieczorek
{"register":{"columns":[]}}