W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaszczep przeciw HPV

03.11.2023

Na jasnoszarym tle po lewej stronie stoi bokiem para nastolatków pokazując palcem wskazującym plastry nałożone po szczepieniu. Na środku czarny napis zaszczep przeciw HPV pomóż chronić przed rakiem i innymi chorobami! poniżej na czerwonym tle pomarańczowy napis Zapisz swoje dziecko przez i biały napis bezpłatną infolinię 989 w godz. 7.00-.20.00, 7dni w tygodniu , e-rejestrację, Podstawową Opiekę Zdrowotną. Na samym dole logo Ministerstwa Zdrowia, Narodowej Strategii Onkologicznej, Planuję długie życie, funduszu medycznego i NFZ oraz na pomarańczowym tle jasny napis więcej na gov.pl/hpv

Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) są ważnym narzędziem w profilaktyce przeciwnowotworowej. HPV jest wirusem przenoszonym drogą płciową i jest główną przyczyną wielu rodzajów raka, w tym raka szyjki macicy, gardła, odbytu i narządów płciowych. Szczepienia na HPV pomagają chronić przed zakażeniem wirusem, co może zmniejszyć ryzyko rozwoju tych rodzajów raka.

  • Istnieje kilka dostępnych wielowalentnych szczepionek przeciwko HPV.
  • Większość aktualnych zaleceń rekomenduje szczepienia dziewcząt i chłopców w wieku 11-13 lat. Szczepienie można także wykonać w późniejszym wieku, jednakże optymalnie przed inicjacją seksualną, czyli możliwym kontaktem z wirusem HPV. Im wcześniej osoba zostanie zaszczepiona, tym skuteczniejsza będzie ochrona.
  • Schemat szczepień różni się w zależności od wieku i innych czynników. W większości przypadków zaleca się serię dwóch lub trzech dawek.
  • Szczepienia przeciwko HPV są ogólnie uważane za bezpieczne, ale mogą wystąpić łagodne skutki uboczne, takie jak ból w miejscu wstrzyknięcia, gorączka lub zawroty głowy. Ciężkie reakcje alergiczne są bardzo rzadkie.
  • Szczepionki na HPV są skuteczne w zapobieganiu zakażeniom wirusem HPV i mogą uchronić przed wystąpieniem nowotworów związanych z tym wirusem. Nie dają one jednak stuprocentowej ochrony i dlatego nadal ważne są regularne badania cytologiczne i kontrola stanu zdrowia.

Szczepienia na HPV są ważnym narzędziem w walce z rakiem wywołanym przez wirusa HPV. Zaleca się konsultację z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej na temat szczepień na HPV i określić, czy są odpowiednie dla Twojego dziecka.

{"register":{"columns":[]}}