W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia 2023

13.11.2023

Na białym tle ułożony z połamanych papierosów napis STOP. Poniżej logo Ministerstwa Zdrowia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

16 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia

W trzeci czwartek listopada każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Zagrożenia związane z nałogiem palenia papierosów są znane już od kilkudziesięciu lat. Świętowanie obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia zostało zainicjowane w 1974 r. przez dziennikarza Lynna Smytha, który w gazecie, w której pisał, opublikował apel o zaprzestanie palenia przez jeden dzień. Przez kolejne lata zarówno ta jak i inne akcje antytytoniowe rozszerzały swój zakres i zasięg. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia oraz obchodzony w maju Światowy Dzień bez Papierosa są obchodzone już od wielu lat. Tym akcjom towarzyszą inne aktywności i programy związane z edukacją i profilaktyką dot. palenia papierosów. Na przestrzeni lat zmieniały się również przepisy prawa dotyczące ograniczania palenia tytoniu w miejscach publicznych, zakazu reklamy, hasła graficzne i słowne promujące rzucenie palenia i przestrzegające przed jego skutkami. Pomimo wszystkich działań w służbie zdrowia, edukacji i zmian w prawie duża część Polaków nadal pali papierosy. Żadne przepisy prawa, czy działania profilaktyczne nie zwalniają bowiem każdego z nas z osobistych decyzji dotyczących własnego zdrowia i wysiłku na rzecz jego utrzymania czy poprawy. Mając to w pamięci wszystkie osoby palące i próbujące walczyć z nałogiem zapraszamy do skorzystania z pomocy profesjonalistów: zarówno lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jak i dostępnych online poradni i materiałów edukacyjnych.

W powiecie koneckim Państwowa Inspekcja Sanitarna oprócz spotkań w szkołach i udziału w różnego typu akcjach profilaktycznych, od lat koordynuje kilka programów antytytoniowych dla dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach:

- dla dzieci w wieku 5-6 lat: "Czyste powietrze wokół nas"

- dla dzieci w klasach I-III: "Nie pal przy mnie, proszę"

- dla dzieci w klasach IV: "Bieg po zdrowie"

- dla dzieci ze starszych klas szkół podstwowych: "Znajdź właściwe rozwiązanie"

- dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych: program dot. różnego typu uzależnień  "ARS - czyli jak dbać o miłość".

Materiały

Strona Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie
Strona kampanii społecznej realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej
Spot dotyczący raka płuca
Spot dotyczący raka płuca - drugi
{"register":{"columns":[]}}