W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia – 16 listopada 2023

Zdjęcie przedstawiające przełamany papieros

Kochasz otaczający Cię świat? Nie zatruwaj go!

Czy wiesz, że:

  • Do wyprodukowania 300 papierosów potrzebne jest jedno całe drzewo. Około 200 000 hektarów ziemi jest oczyszczanych rocznie pod uprawę i suszenie tytoniu. Wyjałowiona ziemia nie nadaje się do wykorzystania w rolnictwie.
  • Żeby powstał 1 papieros zużywa się około 3,7 litra wody (uprawa tytoniu, produkcja, dystrybucja i utylizacja).
  • Filtry papierosowe (niedopałki) często trafiają do zbiorników wodnych i są źródłem zanieczyszczeń chemicznych i mikroplastikiem. Rozkład niedopałka papierosa zajmuje około 10 lat, co daje czas na wypłukanie nikotyny i substancji chemicznych do otaczających ekosystemów. Około 65% palaczy niewłaściwie wyrzuca niedopałki papierosów (np. na chodnikach, plażach itp.). Trafiają one do zbiorników wodnych, zatruwając wodę, którą pijemy oraz morskie zwierzęta, które zjadamy.
  • Niedopałki są przyczyną katastrofalnych w skutkach pożarów, w których giną zwierzęta i roślinność, a nierzadko też i ludzie.
  • Większość plastikowych wkładów do e-papierosów nie nadaje się do ponownego użycia ani recyklingu, trafia na ulice i do zbiorników wodnych. Składają się one z materiałów, które nie ulegają biodegradacji, takich jak metalowe cewki, plastik, atomizery, baterie i mikrokontrolery. Ponadto wiele produktów jest jednorazowego użytku i w całości stanowią odpady.

Rzuć palenie i żyj – dla siebie i swoich bliskich!

Pamiętaj:

  • Nigdy nie pal w obecności dzieci i kobiet w ciąży. Dziecko przebywające przez godzinę w zadymionym pomieszczeniu pochłania taką ilość szkodliwych substancji jakby samo wypaliło 4 papierosy.
  • Dzieci, których mama paliła czynnie lub biernie w ciąży rodzą się mniejsze, częściej chorują, gorzej się rozwijają i uczą.
  • Duża część dzieci palących rodziców też będzie palaczami.

Daj dobry przykład swoim bliskim, dbaj o siebie i o nich!

Nie jest za późno, aby rzucić palenie! Potrzebujesz wsparcia?

Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801-108-108 lub wejdź na stronę: www.jakrzucicpalenie.pl

{"register":{"columns":[]}}