W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Światowy Dzień Bez Tytoniu"

Pomimo udowodnionych naukowo i dobrze poznanych negatywnych konsekwencji zdrowotnych wywoływanych paleniem papierosów, odsetek osób palących w Polsce jest nadal wysoki.

Na grafice znajduje się napis: 31 maja 2022r. będzie obchodzony "Światowy Dzień Bez Tytoniu". Tło jest białe.

Na przestrzeni lat częstość palenia papierosów w Polsce zmieniała się. Obecnie, codziennie po papierosa sięga 26% dorosłych mężczyzn i 19% kobiet.

W przypadku młodzieży w wieku 13-15 lat jest to blisko 16% chłopców i około 15% dziewcząt.

Palenie tytoniu jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży – oprócz znacząco zwiększonego ryzyka zachorowania na wiele poważnych chorób (m.in. choroby układu krwionośnego, nowotwory), dym tytoniowy może negatywnie wpływać
na rozwój układu nerwowego prowadząc np. do zaburzeń koncentracji czy nastroju.

Dodatkowo, nikotyna zawarta w papierosach to substancja o bardzo silnie uzależniającym działaniu, na które młodzi ludzie są narażeni jeszcze bardziej niż osoby dorosłe.

Najważniejsze fakty:

- Wszystkie formy używania tytoniu są niebezpieczne dla jego użytkowników – nie ma bezpiecznego dla zdrowia stopnia narażenia na tytoń – okazjonalne sięganie po papierosy jest również szkodliwe.

- Tytoń przyczynia się rocznie do wystąpienia około 8 milionów zgonów na świecie, z czego ponad 7 mln jest efektem bezpośredniego używania tytoniu, natomiast ponad 1 mln jest skutkiem biernego palenia (wdychania dymu tytoniowego
pochodzącego z naszego otoczenia).

- Używanie tytoniu jest powodem śmierci nawet połowy jego użytkowników.

- W Polsce palenie papierosów jest główną przyczyną zgonów nowotworowych.

- Każdego roku przemysł tytoniowy wydaje miliardy dolarów na marketing – promocję papierosów.

Materiały

Materiały edukacyjne dla młodzieży
Materiały​_edukacyjne​_dla​_młodzieży.pdf 3.82MB
{"register":{"columns":[]}}