W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Książeczka zdrowia

INSTRUKCJA POBRANIA I TRANSPORTU PRÓBEK KAŁU W KIERUNKU NOSICIELSTWA PAŁECZEK Z RODZAJU SALMONELLA/SHIGELLA

Badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych obejmuje trzy próbki kału zebrane z trzech kolejnych dni na wymazówki z podłożem transportowym.

 

Wymazówka 1

Wymazówka 2

Wymazówka  3

dzień poboru próbki

dzień 1 niedziela

dzień 2 poniedziałek

dzień 3 wtorek

czas poboru próbki

godziny wieczorne

godziny wieczorne

godziny poranne

opis wymazówki

imię, nazwisko i data pobrania

imię, nazwisko i data pobrania

imię, nazwisko i data pobrania

przechowywanie wymazówek z pobraną próbką

lodówka 2-8oC

NIE ZAMRAŻAĆ !!!

lodówka 2-8oC

NIE ZAMRAŻAĆ !!!

lodówka 2-8oC

NIE ZAMRAŻAĆ !!!

zdanie próbek do badania

dzień 3 (we wtorek rano 8:00 - 9:00) wszystkie 3 wymazówki razem

UWAGA: Nie pobierać kału w trakcie terapii antybiotykowej oraz przed upływem 7 dni od jej zakończenia!

1. Kupić w aptece trzy wymazówki z podłożem transportowym (zdjęcie w galerii).

2. Wykonać opłatę za badanie, wydrukować bądź zachować potwierdzenie zapłaty. Informacja o opłatach znajduje się poniżej.

3. Pobrać próbki kału w następujący sposób:

• kał oddać do czystego, wyparzonego wrzątkiem naczynia (można również wykorzystać talerz jednorazowego użytku),
• za pomocą wymazówki pobrać z kilku miejsc świeżo oddanego  stolca porcję kału tak, aby materiał był wyraźnie widoczny na waciku,
• jeżeli próbka nie będzie zawierała dostatecznej ilości materiału nie zostanie przyjęta,
• wymazówkę włożyć do probówki z podłożem transportowym, dokładnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem osoby, od której materiał został pobrany oraz datą,
• pobrane próbki przechowywać w temperaturze lodówki (2 – 8oC). NIE ZAMRAŻAĆ!

(infografika w galerii)

4. Trzeciego dnia (w wyznaczony wtorek miesiąca – podany poniżej) dostarczyć wymazówki wraz z dowodem wpłaty/skierowaniem ze szkoły do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łobzie  w godzinach 8:00-9:00.

TERMINARZ POBORU PRÓB I SPORALI NA 2024 R.:

  • 16 stycznia
  • 13 lutego
  • 12 marca
  • 16 kwietnia
  • 14 maja
  • 11 czerwca
  • 16 lipca
  • 20 sierpnia
  • 10 września
  • 15 października
  • 19 listopada
  • 10 grudnia

5. Na miejscu wypełnić trzy formularze „Skierowanie na badanie laboratoryjne” oraz jeden druk „Umowa” (zlecenie / uczeń /  ozdrowieniec / styczność – odpowiednie wybrać).

6. Wymazówki wraz z kompletem wypełnionych dokumentów (dowód wpłaty / skierowanie ze szkoły, trzy skierowania na badania laboratoryjne, druk umowy) dostarczyć do punktu przyjmowania wymazówek, tj.: okienko na parterze budynku.

7. Wyniki można odebrać po ok. 10 dniach w Sekretariacie PSSE w Łobzie w godzinach 8:00-15:00.

8. Z wynikiem należy się udać do lekarza medycyny pracy lub lekarza rodzinnego, który zrobi wpis do „Książeczki zdrowia” lub wyda „Orzeczenie dla celów sanitarno-epidemiologicznych”.

Informacje można uzyskać pod numerem tel.: 91 39 745 42 wew. 108

Informacje o opłatach

Materiał do badań na nosicielstwo w kierunku Salmonella i Shigella jest przyjmowany w PSSE Łobez, ul. Niepodległości 66/2 w wyznaczonych terminach we wtorek  – od godz. 8:00 do 9:00.

Przy oddawaniu materiału do badań wymagany jest PESEL pacjenta.

Cennik za badania

Obowiązujący od 11 kwietnia 2024 r.

1. Badanie na nosicielstwo / badanie kału/
3 badania - 247,50 zł
2. Badanie sprawności sterylizatora - 131,50 zł

Opłatę wyżej wskazaną należy wpłacić przelewem na konto Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łobzie i okazać przy oddawaniu materiału do badań.

Konto nr: NBP O/O Szczecin
48 1010 1599 0521 2622 3100 0000
NIP 253-012-61-12     
        

Dowód wpłaty należy okazać przy zdawaniu wymazówek.

UCZNIOWIE posiadający skierowanie na badanie z placówki szkolnej są zwolnieni z opłaty (badanie bezpłatne). Skierowanie należy dostarczyć wraz z wymazówkami w dniu ich zdawania.

Dla uczniów

Uczniowie posiadający skierowanie na badanie z placówki szkolnej są zwolnieni z opłaty (badanie bezpłatne) na podstawie art. 8 ust. 3 Ustawy z dnia 05.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1652 ze zm.). Skierowanie należy dostarczyć wraz z wymazówkami w dniu ich zdawania.

Zgodnie z § 3 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2019r. w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów tych szkół, studentów, słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz uczestników studiów doktoranckich (Dz. U. z 2019 r., poz. 1651) skierowanie na badanie lekarskie zawiera:

1) oznaczenie placówki dydaktycznej w postaci nadruku, naklejki lub pieczątki, zawierające jej nazwę (firmę), adres, NIP i REGON;

2) imię (imiona) i nazwisko, datę urodzenia i numer PESEL osoby badanej, a jeżeli nie posiada numeru PESEL – rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;

3) informację o zakresie kształcenia oraz o czynnikach szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, występujących w miejscu odbywania praktycznej nauki zawodu, studiów, kwalifikacyjnych kursów zawodowych albo kształcenia w szkole doktorskiej;

4) datę wystawienia skierowania;


5) pieczątkę, nadruk lub naklejkę zawierające imię i nazwisko osoby kierującej na badanie lekarskie oraz jej własnoręczny podpis.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}